• Посилання скопійовано

Продаж повністю замортизованого ОЗ: які особливості обліку?

ТОВ у 2016 році отримало ОЗ (комп’ютери) як внесок до статутного капіталу. Наразі ці ОЗ є повністю замортизованими. Прийнято рішення про продаж таких ОЗ ФОП - платнику ЄП 2 групи. Чи можна не застосовувати рахунок 286? Який код УКТ ЗЕД зазначати, якщо вхідної ПН на такі ОЗ не було?

Нюанси бухгалтерського обліку

Згідно з п. 9 П(С)БО 27, необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.

В даному випадку, об’єкт ОЗ є повністю замортизованим, а отже, його балансова вартість дорівнює нулю. Таким чином, переводити такий ОЗ при продажу до групи вибуття на рахунок 286 дійсно не доречно, оскільки сума такого бухгалтерського запису є нульовою.

Тому в обліку продаж повністю замортизованого ОЗ відображатиметься наступними записами:

  • Дт 131 Кт 10 – списано нараховану амортизацію та первісну вартість реалізованих ОЗ;
  • Дт 361 Кт 712 – відображено дохід від реалізації у розмірі договірної вартості;
  • Дт 712 Кт 641/ПДВ – нараховано ПЗ з ПДВ виходячи з договірної вартості;
  • Дт 311 Кт 361 – отримано оплату від покупця.

Дохід (виручка) від реалізації ОЗ визнається на дату відвантаження обладнання, в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Також нюанси оформлення та оподаткування продажу замортизованих ОЗ ми писали тут та тут.

 

Як визначити код УКТ ЗЕД?

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Номенклатура товарів продавця має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів.

При цьому, як роз'яснюють податківці у довідковому ресурсі «ЗІР» для цілей класифікації товарів використовують Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України».

Крім того, з питання правильності визначення коду товарної класифікації згідно з УКТЗЕД для товарів податківці пропонують звертатись до Торгово-промислової палати України (їх регіональних відділень) або науково – дослідних інститутів судових експертиз.

Платники податку, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП не повністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду.

Зокрема, з кодом УКТ ЗЕД 8471 зазначаються «Машини автоматичного оброблення інформації та їх блоки; магнітні або оптичні зчитувальні пристрої, машини для перенесення даних на носії інформації у кодованому вигляді та машини для оброблення аналогічної інформації, в іншому місці не зазначені».

Однак, підприємство має самостійно встановлювати код УКТ ЗЕД (в тому числі із зверненням до Торгово-промислової палати України) при постачанні конкретного обладнання виходячи з його специфіки та особливостей (якщо відсутні документи в яких би зазначався такий код при придбанні або імпорті).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»