Документальне оформлення
Організація обліку в страхового агента сум страхових платежів визначається характером його діяльності як страхового посередника. Страховий агент діє від імені й за дорученням страховика, є його представником і представляє його інтереси за винагороду на підставі договору доручення зі страховиком (ст. 15 Закону про страхування).
Страхові посередники також у своїй діяльності керуються Порядком провадження діяльності страховими посередниками, затвердженого постановою КМУ №1523.
Із документального оформлення, необхідного для ведення обліку, воно в основному включатиме розрахункові документи, що підтверджуватимуть отримання та перерахування оплат за страхові поліси та акти наданих послуг страхового агента, що підтверджуватимуть винагороду агента.
Інші вимоги щодо документального забезпечення у страхових агентів виходять із норм розд.2 Порядку №1523.
Облік
Оскільки страховий агент діє як посередник, то й облік він веде як посередник при веденні обліку розрахунків зі страхувальниками й страховиками, а також своєї посередницької винагороди.
Відповідно до п. 6.2 П(С)БО 15, в страхового агента сума надходжень за посередницьким договором не є доходом агента. Так само згідно із п. 9.1 П(С)БО 16 платежі агента на користь страховика за агентською угодою (договором доручення) витратами не визнають.
До доходу агента в бухобліку включається тільки його агентська винагорода. Така винагорода відображається у складі доходів за датою акту наданих страхових послуг. Дата визнання доходу – в залежності від умов договору, коли страховий агент має право на її отримання. Облік розрахунків зі страхувальниками та страховиками та агентської винагороди точно такий ж як й для інших посередників. Так, зокрема, тут ми детально розказували за облік у турагентів. Він буде ідентичний й для страхових агентів.
Якщо страховий агент отримує бланки страхованих полісів, то радимо їх обліковувати на позабалансовому рахунку 08 "Бланки суворого обліку".
До речі, дані бухобліку агент використовує й для надання страховику щодекадних відомостей про укладені договори страхування й розміри отриманих платежів (п. 2 Порядку №1523).
Податок на прибуток
Тут податкових різниць немає, все за правилами бухобліку. Адже страхові агенти та брокери є посередниками, які надають послуги зі страхування, а не страховиками. Тому їх діяльність зі страхування не підпадає під спеціальні норми пп. 141.1 ПКУ, які регламентують особливості оподаткування страховика.
ПДВ
Якщо страхова компанія має ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, то послуги страхового агента, пов’язані зі страховою діяльністю такої страхової компанії, не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.3 ПКУ).
Оскільки надання послуг зі страхування і перестрахування не є об’єктом оподаткування, то виплата страхових платежів також не є об’єктом оподаткування ПДВ. Відповідно, операція з отримання страховим агентом страхових платежів з наступним перерахуванням на рахунок страхової компанії не спричиняє податкових наслідків з ПДВ ані у страхового агента, ані у страхової компанії.
Отже, якщо страховий агент надає послуги з укладання договорів зі страхувальниками від імені та на умовах страхової компанії, то зазначені послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ. Агентську винагороду, яку отримує страховий агент від страхової компанії за надані послуги, не включають до бази оподаткування ПДВ. Таке свіже роз’яснення фахівців ДПС в ІПК від 19.08.2019 р. №3879/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити