• Посилання скопійовано

Як виписувати ТТН, якщо є декілька посередників?

Посередник 1 придбаває товар у виробника та перепродає його посереднику 2, який продає його кінцевому споживачу (при цьому весь цей час товар знаходиться на складі виробника). Оплату перевезення вантажу від виробника кінцевому споживачу здійснює виробник. Як в такому випадку виписувати ТТН?

Товарно-транспортна накладна (ТТН) - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені Правилами №363 (Розділ І Правил №363).

Правила складання ТТН наведено у розділі 11 Правил №363. Зокрема, згідно з п. 11.1 Правил №363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна. ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках:

  • перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника);
  • другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу (в даному випадку кінцевий покупець);
  • третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається перевізнику.

При цьому, варто звернути увагу на наступні терміни:

  • замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів;
  • вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення;
  • вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.

В описаній у запитанні ситуації «замовником» та «вантажовідправником» виступає саме виробник, оскільки безпосередньо він замовляє послуги з автоперевезення та передає товар перевізнику. Вантажоодержувачем відповідно є кінцевим покупцем, який отримує товар.

З зазначеного вище можна зробити висновок, що ТТН є документом, що засвідчує факт здійснення перевезення вантажів автомобільним транспортом. При цьому ТТН не є документом (точніше не є єдиним документом), який засвідчує перехід права власності на товар – таким документом, зазвичай, є видаткова накладна.

Таким чином, ані посередник 1, ані посередник 2 у ТТН не фігурують і взагалі не виступають учасниками транспортного процесу. ТТН виписує виробник (який зазначається як замовник та вантажовідправник), залишаючи 1 екземпляр собі (для підтвердження витрат на транспортування), а інші два надає перевізнику і вантажоодержувачу.

Детальніше про правила складання і заповнення ТТН читайте туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202423
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427