Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Як виписувати ТТН, якщо є декілька посередників?

Посередник 1 придбаває товар у виробника та перепродає його посереднику 2, який продає його кінцевому споживачу (при цьому весь цей час товар знаходиться на складі виробника). Оплату перевезення вантажу від виробника кінцевому споживачу здійснює виробник. Як в такому випадку виписувати ТТН?

Товарно-транспортна накладна (ТТН) - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені Правилами №363 (Розділ І Правил №363).

Правила складання ТТН наведено у розділі 11 Правил №363. Зокрема, згідно з п. 11.1 Правил №363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна. ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках:

  • перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника);
  • другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу (в даному випадку кінцевий покупець);
  • третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається перевізнику.

При цьому, варто звернути увагу на наступні терміни:

  • замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів;
  • вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення;
  • вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.

В описаній у запитанні ситуації «замовником» та «вантажовідправником» виступає саме виробник, оскільки безпосередньо він замовляє послуги з автоперевезення та передає товар перевізнику. Вантажоодержувачем відповідно є кінцевим покупцем, який отримує товар.

З зазначеного вище можна зробити висновок, що ТТН є документом, що засвідчує факт здійснення перевезення вантажів автомобільним транспортом. При цьому ТТН не є документом (точніше не є єдиним документом), який засвідчує перехід права власності на товар – таким документом, зазвичай, є видаткова накладна.

Таким чином, ані посередник 1, ані посередник 2 у ТТН не фігурують і взагалі не виступають учасниками транспортного процесу. ТТН виписує виробник (який зазначається як замовник та вантажовідправник), залишаючи 1 екземпляр собі (для підтвердження витрат на транспортування), а інші два надає перевізнику і вантажоодержувачу.

Детальніше про правила складання і заповнення ТТН читайте туттут та тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Первинні документи

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі