• Посилання скопійовано

Резервний капітал за рахунок додаткового: чи можливо?

ТОВ має намір викупити частку у своєму статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки. Виникає обов’язкова необхідність сформувати резервний капітал. Якими можуть бути можливі джерела для створення резервного капіталу, якщо у підприємства немає прибутку (на балансі лише непокритий збиток)?

Дійсно, викуп частки у власному статутному капіталі для ТОВ – це операція, яка вимагає попереднього створення резервного капіталу. До такої операції без резервного капіталу можна було й обійтися. Ми про це писали тут>>

Щодо резервного капіталу, то нагадаємо, що відповідно до Розділу І Клас 4 «Власний капітал та забезпечення зобов'язань» Інструкції №291, рахунок 43 «Резервний капітал» призначено для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного відповідно до чинного законодавства та установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку. За кредитом рахунку 43 «Резервний капітал» відображається створення резервів, за дебетом – їх використання. Сальдо цього рахунку відображає залишок резервного капіталу на кінець звітного періоду. Аналітичний облік резервного капіталу ведеться за його видами та напрямками використання.

Тобто ми говоримо про частину власного капіталу, який не лише формується за рахунок нерозподіленого прибутку, а й використовується не на загальні цілі госпдіяльності ТОВ, а виключно на покриття збитків, інших витрат тощо.

Але згідно із цією ж Інструкцією, рахунок 43 кореспондується по кредиту із рахунками:

  • «Додатковий капітал»
  • «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Таким чином, сама Інструкція №291 не заперечує створення резервного капіталу за рахунок додаткового.  Стаття 25 Закону про ТОВ та ТДВ, яка вимагає створення резервного капіталу, нічого не говорить про джерела його створення. Натомість вона чітко встановлює розмір такого резервного капіталу (у розмірі ціни придбання викупленої частки) і напрямки його використання (не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства).

Своєю чергою, у додаткового капіталу (виходячи з кореспонденції рахунків за Інструкцією №291) значно більше джерел для створення. Ми їх докладно аналізували тут. Наприклад, цей капітал можна сформувати за рахунок внесків від засновників, які не змінюють суму статутного капіталу.

Тому, на думку автора, перешкод для того, щоб сформувати додатковий капітал, а потім використати його для створення резервного капіталу у ТОВ немає (але такий порядок формування резервного капіталу слід затвердити в статуті товариства). Втім, офіційні роз’яснення з цього приводу (щоб поставити крапку у такому питанні, зокрема, щодо відображення зазначених операцій в Звіті про власний капітал) краще отримати, надавши запит до Мінфіну. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік викупу та подальшого продажу власних акцій
    ПАТ викупило в акціонера власні прості іменні акції за ціною нижче номіналу, які потім продає іншому акціонеру за ціною вище ціни викупу. Як відобразити ці операції в бухобліку? Які особливості для податку на прибуток?
    17.04.20243
  • Облік витрат з комплектації і зберігання продукції, виробленої за давальницькою схемою
    ТОВ замовник за давальницькою схемою виготовило продукцію 1 і 2. Далі отриману продукцію на своєму складі комплектують в один набір і продають як у скомплектованому виді. Як в обліку відобразити такі операції комплектації? Куди відносити витрати на комплектацію (зарплату робітників, витрати на випробування)? Як обліковуються витрати з оренди складу, де зберігається готова продукція?
    17.04.20248
  • Бухоблік купівлі-продажу електронного сертифікату у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань
    Підприємство – авторизований сервісний центр буде закуповувати у виробника (Китай) електронні сертифікати у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань, з метою їх подальшого продажу кінцевим споживачам. Доходом буде різниця між ціною продажу і купівлі. Покупці сертифікатів матимуть право на гарантійне обслуговування придбаних товарів протягом гарантійного строку. Як відобразити це в бухобліку?
    16.04.202413
  • Роялті у ліцензіата: облік
    За ліцензійним договором ліцензіар надає ліцензіату ліцензію на використання об'єкту права інтелектуальної власності (бази даних). Розмір роялті (винагороди) становить 15 000 грн на рік. Як правильно ліцензіату відобразити роялті в бухобліку?
    16.04.202415
  • Облік пляшок, наданих замовником для виробництва продукції
    Підприємству - виробнику алкогольної продукції, яке працює на загальній системі оподаткування, замовник надає зворотну пляшку для виготовлення алкогольних напоїв. Для виробництва алкогольних напоїв підприємство буде використовувати власну сировину та комплектуючі, крім пляшок. Як обліковувати такі пляшки?
    12.04.202416