Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Передача майна за договором про спільну діяльність: як облікувати?

Як відобразити в обліку передачу обладнання для здійснення спільної діяльності та передачу права використання такого майна? Як відображаються та оподатковуються результати від спільної діяльності?

Відповідно до п. 19 П(С)БО 12 кожен учасник такої спільної діяльності відображає на окремих рахунках бухобліку й у фінзвітності:

  • активи, задіяні у спільній діяльності, які він контролює, або свою частку у спільно контрольованих активах;
  • зобов'язання, які він бере для ведення спільної діяльності;
  • свою частку в будь-яких зобов'язаннях, взятих разом з іншими учасниками щодо цієї діяльності;
  • дохід або витрати, набуті у процесі спільної діяльності.

При цьому, активи, задіяні у спільній діяльності без створення юрособи, не відображаються фінансовими інвестиціями учасників такої діяльності.

Отже, якщо підприємство лише надає право використання майна, то немає потреби вести окремий облік такого майна. Таке майно продовжує обліковуватися на балансі підприємства з відповідною його амортизацією за загальними правилами.

У бухобліку учасників розрахунки за СД відображаються на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами», проте, якщо СД провадитиметься тривалий період, то для її обліку може бути застосований субрахунок 183 «Інша дебіторська заборгованість».

Для виділення в обліку таких внесків доцільно застосовувати окремі субрахунки (наприклад, з позначкою «СД»).

Якщо матеріальні активи передаються як внесок, то вони обліковуються у СД-обліку. В обліку кожного учасника відображаються взяті ним зобов'язання за договором та здійснені внески.

Якщо об’єкт основних засобів, який планується передати для СД, було введено в експлуатацію, то його в першу чергу необхідно перевести до групи вибуття такими записами: Дт 13 Кт 10 та Дт 286 Кт 10.

Безпосередньо передача майна за договором СД розглядається як його продаж, відповідно в бухобліку за операцією з такої передачі відображаються такі бухгалтерські записи: Дт 377 (або 183) Кт 712 на вартість такого об’єкту. При цьому собівартість такого майна списується на витрати записом Дт 943 Кт 286.

На підставі даних окремого бухобліку та звіту про фінрезультати оператора спільної діяльності частка кожного учасника у спільних доходах відображається на рахунку 719 «Інші операційні доходи», частка в спільних витратах — на рахунку 949 «Інші операційні витрати». Тобто доходи та витрати за СД відображаються в обліку кожного учасника пропорційно до внесеного розміру його частки.

Зокрема, частка спільних доходів за результатами спільної діяльності відображається записом Дт 377 (або 183) Кт 719 «Інші операційні доходи», а витрати -  записом Дт 949 «Інші операційні витрати» Кт 377 (або 183).

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Зважаючи на це, доходи та витрати від спільної діяльності у відповідній частці враховуються при розрахунку фінрезультату до оподаткування окремо у кожного з учасників.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Податок на прибуток , Облік , Договір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі