Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Бухоблік нарахування податкових зобов'язань за п. 199.1 ПКУ

При придбанні ОЗ сума ПДВ була віднесена до податкового кредиту. Підприємство надає послуги з транспортування (як оподатковувані, так і не оподатковувані ПДВ), тож нараховуються ПЗ на відповідну частину. Чи відносяться суми ПЗ до витрат підприємства чи на вартість таких ОЗ?

Відповідно до п. 199.1 ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

 

Нарахування податкових зобов'язань

Згідно з п. 8 П(С)БО 7  передбачено, що до первісної вартості об’єкта ОЗ відносяться суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі).

У свою чергу, у п. 11 Інструкції №141 визначено, що сума податкового зобов’язання, нарахованого зокрема відповідно до п. 199.1 ПКУ відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

При цьому, суми нарахованого податку зараховуються до первісної необоротних активів у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання».

Таким чином, при нарахуванні ПЗ за п. 199.1 ПКУ сума таких зобов’язань потрапить до первісної вартості необоротних активів, з подальшою амортизацією.

 

Річний перерахунок ПДВ

Пунктом 12 Інструкції №141 визначено, що платник податку суму донарахованого податкового зобов’язання з ПДВ на підставі розрахунку коригування, складеного за результатами проведеного перерахунку відповідно до ст. 199 ПКУ відображає за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Одночасно на цю суму податку збільшуються витрати платника податку з відображенням за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» і кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання».

У тому випадку, якщо внаслідок річного перерахунку ПДВ сума ПЗ була зменшена, то надмірно нараховані податкові зобов’язання з податку на додану вартість на підставі розрахунку коригування відображаються за кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» і дебетом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Одночасно на цю суму податку збільшуються доходи платника податку з відображенням за кредитом субрахунку 719 «Інші операційні доходи» і дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання».

Таким чином, сума збільшення зобов’язання ПДВ внаслідок річного перерахунку ПДВ потрапляє не в первісну вартість необоротних активів, а до витрат підприємства.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Основні засоби , ПДВ , Облік , Податковий кредит

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі