Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Виправляємо помилки минулого періоду в бухгалтерському та податковому обліку

У квітні 2018 р. виявлено заниження обсягу реалізації товару (видаткова накладна за грудень 2017 р. проведена на суму меншу, ніж потрібно). Як виправити таку помилку в бухобліку та Декларації з податку на прибуток?

Виправляємо помилку в бухобліку та фінзвітності

На жаль, нормативного документа, який би описував порядок виправлень саме в бухобліку, не існує. Тому бухгалтерам слід керуватися нормами П(С)БО 6, який встановлює порядок виправлень у фінансовій звітності, і робити проведення відповідно до нього.

Згідно з п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх звітних періодах (роках), здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). 

Оскільки неправильно проведена видаткова накладна призвела до заниження доходу підприємства, то, відповідно, сума нерозподіленого прибутку (збитку) була визначена неправильно. Якщо йдеться про передплачений товар, то бухгалтерське проведення в даному випадку буде виглядати так: Дт 681 «Розрахунки за авансами одержаними» Кт 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Крім цього, при реалізації товарів визнаються витрати у сумі їх реалізаційної собівартості. Тому треба перевірити, чи правильно були списані реалізовані товари та їх собівартість. Якщо ні, то одночасно слід зробити проведення Дт 44 Кт 26 або 28 (в залежності від того, що саме продавалося: власна готова продукція чи раніше придбані товари).  

Оформлюється виправлення такої помилки за допомогою бухгалтерської довідки з усіма реквізитами первинного документа. Як оформлювати бухгалтерську довідку ми писали тут>>

Бухгалтерська довідка складається станом на 01.01.2018 р. Оскільки бухгалтерська довідка на виправлення такої помилки складається вже у 2018 р., то вона вплине на значення графи Балансу «на початок звітного періоду» фінансової звітності за 2018 р.

 

Щодо необхідності перездавати фінансову звітність за 2017 рік

П(С)БО 6 цього в даному випадку не вимагає – адже помилка виправляється у фінзвітності того звітного періоду, коли вона була виявлена. Тому відділу статистики можна фінзвіт не перездавати (головне у примітках до звіту за 2018 рік зазначити про зроблені виправлення за минулий звітний період).

Але не лише відділи статистики є користувачами фінзвітності. Зокрема, платники податку на прибуток подають фінансову звітність і до органу ДФС, разом із декларацією з цього податку. Оскільки показники декларації наводяться з даних фінансової звітності, то податківці часто наполягають на перездачі звіту. Про це далі.

 

Декларація з податку на прибуток

Уточнення даних показників декларації з податку на прибуток передбачено двома шляхами:

1) Шляхом подання уточнюючої декларації за 2016 рік

Уточнююча декларація подається тоді, коли фактично було виявлено помилку – тобто, у будь-який момент незалежно від термінів подання звітності за період, у якому було виявлено помилку.

У цьому випадку слід скласти уточнюючу декларацію за 2017 рік та заповнити її так, наче помилки й не було, тобто внести туди правильні дані. До уточнюючої декларації слід також додати всі додатки, які повинні були заповнюватися та які подавалися разом зі звітною декларацією за 2017 рік.

Окрім цього доведеться сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

 

2) У поточній декларації за податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. У даному випадку - це 2018 рік

Такий варіант позбавляє необхідності складати та подавати окрему уточнюючу декларацію. Штраф в такому випадку складе 5% від суми заниження.

Однак, варто врахувати, що для такого виправлення доведеться чекати подання декларації за І квартал 2018 р. (чи за 2018 рік, якщо підприємство звітує раз в рік), а якщо помилка буде виявлена податківцями під час перевірки до її виправлення платником податку, то розмір штрафу складе 25% суми визначеного податкового зобов’язання. При повторному порушенні впродовж 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов’язання з податку на прибуток на платника податків накладається штраф у розмірі 50% суми нарахованого податкового зобов’язання.

Чи потрібно подавати виправлену фінансову звітність разом з уточнюю декларацією? Податківці у «ЗІР», в підкатегорії 102.23.02, у відповіді на запитання «Як платник податку на прибуток може виправити помилки, виявлені у поданій до контролюючих органів фінансовій звітності?» зазначили, що у разі виявлення помилок у фінансовій звітності, яка є додатком до Декларації (Звіту) та їх невід’ємною частиною, платник податків повинен подати виправлену фінансову звітність разом з уточнюючою Декларацією (Звітом).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Податок на прибуток , Облік , Декларація

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі