• Посилання скопійовано

Списання протермінованого клею: особливості обліку

Підприємство продає клей. Чи можна його віднести до витрат, якщо у нього закінчився термін реалізації?

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону ВР УРСР від 12.05.1991 р. №1023-XII «Про захист прав споживачів» продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув, забороняється.

За реалізацію товару, строк придатності якого минув, передбачена відповідальність у розмірі 200% вартості залишку одержаної для реалізації партії товару, але не менше 5 нмдг (не менше 85 грн). Це визначено ч. 10 ст. 23 зазначеного закону.

Тому найпростіший варіант позбутися товару, термін придатності якого наближається до закінчення, це проведення уцінки та реалізація товару по зниженій ціні.

Тепер розглянемо питання списання товару із закінченим строком придатності. Згідно з п. 14 П(С)БО 9 «Запаси» не включаються до первісної вартості запасів, а належать до витрат того періоду, в якому вони були здійснені, зокрема, понаднормові втрати. Частину товару із закінченним строком придатності доведеться списати. Списання оформляється актом, який підписується спеціальною комісією і затверджується керівником підприємства. В акті зазначається найменування товару, кількість, ціна, сума, причина списання. 

У бухгалтерському обліку товар, що залишився не реалізованим на дату закінчення строку його придатності списують на субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» за таким бухгалтерським проведенням: Д-т 947 К-т 28. 

Якщо товар придбавався з ПДВ, який відображався у складі податкового кредиту платника, керуючись нормою п. 198.5 ПКУ, потрібно на частину списаного товару нарахувати ПЗ з ПДВ. Адже за пп. «г» п. 198.5 ПК  товар використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. База оподаткування за товарами у цьому випадку визначається відповідно до п. 189.1 ПКУ з вартості його придбання. Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду в якому відбувається списання слід скласти та зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за відповідними списаними товарами.

У бухгалтерському обліку нарахування ПДВ буде відображатися за таким бухгалетрським проведенням: Д-т 949 К-т 641.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433