• Посилання скопійовано

Засновником юрособи є також юрособа: тонкощі обліку дивідендів

Як оподатковуються, нараховуються, відображаються (всі тонкощі по бухгалтерському та податковому обліках) дивіденди, якщо засновником юрособи є також юрособа? Обоє на загальній системі, резиденти, не дочірні підприємства

При прийманні рішення щодо виплати дивідендів своїм акціонерам або власникам емітент корпоративних прав нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Є нюанси щодо визначення суми авансового внеску. 

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди. Така сплата можлива тільки у разі погашення всього грошового зобов'язання з податку на прибуток. 

У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

За всіма випадками авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ПКУ (у 2015 році – 18%). 

Зверніть увагу! Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску. Тобто авансовий внесок нараховується на суму дивідендів.

Дивіденди можуть виплачуватися за неповний календарний рік. У такому разі для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. 

У разі виплати дивідендів у формі, відмінній від грошової (крім випадків, передбачених пп. 57.1-1.3 ПКУ), базою для нарахування авансового внеску є:

• вартість такої виплати, визначена у рішенні про виплату дивідендів;

• вартість такої виплати, розрахована за звичайними цінами в операціях, визнаних відповідно до ст. 39 ПКУ контрольованими.

Авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Доля авансових внесків при виплаті дивідендів

Такі авансоі внески підлягають зарахуванню у зменшення податкового зобов'язання за рік. Але податкове зобов’язання має бути відповідно задекларовано.

Слід пам’ятати, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів.

Обов'язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною п. 136.1 ПКУ ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом. Також обов’язок  не залежить від використання такого емітента пільг із сплати податку на прибуток або  застосування ставки податку іншої, ніж встановлена основна.

Алгоритм дій при нарахуванні дивідендів:

1. нараховуємо дивіденди та обчислюємо авансовий внесок на суму нарахованих дивідендів за відповідною базою та за ставкою 18%;

2. вирішуємо із датою виплати дивідендів та за день або в день їх виплати сплачуємо до бюджету;

3. перераховуємо власникам або акціонерам – юрособам відповідні дивіденди;

4. зменшуємо податкове зобов’язання щ податку на прибуток за рік на суму авансового внеску при виплаті дивідендів.

У Таблиці розглянемо порядок відображення в бухгалтерському обліку нарахування та виплати дивідендів.

Облік нарахування та виплати дивідендів

№ з/п

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

1

Сформовано фонд для виплати дивідендів

441

443

20 000

2

Нараховано дивіденди власнику-юрособі

443

671

20 000

3

Перераховано до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів

641

311

1800*

4

Перераховано власнику-юрособі дивіденди на його поточний рахунок

671

311

20 000

* Об’єкт оподаткування з податку на прибуток за 2014 р. – 10000 грн., тому авансовий внесок розраховується: (20 000 – 10 000) * 18%

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433