• Посилання скопійовано

За несплату податків податковим агентом до або під час виплати доходу іншому платнику - штраф та пеня

Підприємство отримало претензію від нерезидента на 500 тис. Претензія погоджена і підприємство повинно перерахувати кошти на банківський рахунок нерезидента. Які будуть податкові наслідки?

У зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням одним із контрагентів своїх зобов'язань передбачено застосування штрафних санкцій, відшкодування збитків та пред'явлення рекламацій. Порядок застосування санкцій, претензій та рекламацій мають бути чітко визначені у зовнішньоекономічному договорі. В цивільному праві рекламація, це претензія покупця до продавця або постачальника внаслідок порушення ним умов договору щодо якості продукції (з практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції). Виставлена від нерезидента претензія повинна чітко вказувати вимоги заявника. Важливо мати документи, що підтверджують вимоги заявника. До претензії про сплату грошових коштів може додаватися платіжна вимога-доручення на суму претензії. 


Перелік доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, які підлягають оподаткуванню наводиться у пп. 141.4.1 ПКУ. Серед цього переліку є “інші доходи”, проте пп. “й” пп. 141.4.1 ПКУ не уточнює, що належить до складової цього виду доходу. З іншої сторони, у цьому підпункті зазначається єдине виключення, коли нерезидентський дохід не оподатковується -  дохід у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента. Більше того, у пп.14.1.54 ПКУ у визначенні “дохід з джерелом їх походження з України”, сказано, що це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами. 

Враховуючи зазначені вище норми та відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ резидент виконує роль податкового агента. Податок з таких доходів утримується за ставкою в розмірі 15 % їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Податкові різниці по виплатам нерезидентам ПКУ не передбачені. Проте, згідно до п. 103.9 ПКУ особа, яка виплачує доходи нерезиденту з джерелом їх походження з України, зобов'язана подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням звіт про такі виплачені доходи, утриманий та перерахований до бюджету податок. Наразі, це додаток ПН до декларації з податку на прибуток. 

Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у т. ч. податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою штрафні санкції відповідно до 127.1 ПКУ, а також сплачується пеня згідно пп. 129.1.1 ПКУ.

Зауважимо, що 17.07.2015 р. ВРУ прийняла закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо зменшення податкового тиску на платників податків)”. Завдяки змінам до пп.“а” пп. 129.1.1 ПКУ нарахування пені розпочинається не від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання а з відтермінуванням. Платник податку зобов'язаний нараховувати пеню, якщо він вчасно не сплатив узгоджені зобов'язання, після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202484
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433