• Посилання скопійовано

Підприємство може застрахувати майно, використовуване в госпоперації

Чи може підприємство застрахувати своє майно? Що з оподаткуванням?

Без витрат на страхування не може обійтися жоден сучасний бізнес. Інша річ – не всі можуть його собі дозволити. Як правило, страхуються майно та різного роду ризики, пов’язані з веденням господарських операцій. 

Відносини між страховиком і страхувальником оформлюються договором страхування у письмовій формі, За ним страховик зобов’язується при настанні страхового випадку виплатити страхувальнику (або іншій особі, визначеній у договорі і на користь якої укладено договір) страхову виплату (надати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі у визначені строки. 

Відповідно до ст. 115 ЦК господарське товариство є власником: 


1) майна, переданого йому учасниками як внесок до статутного капіталу; 

2) продукції, виробленої у результаті господарської діяльності; 

3) отриманих доходів; 

4) іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом. 

А стаття 139 ГК визначає, що майном підприємства визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи навіть нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються або використовуються у діяльності та відображаються в його балансі. Таким чином, поняття «майно» об’єднує всі активи, якими володіє підприємство. По свої суті, майнове страхування передбачає страхування майнових інтересів, пов’язаних з володінням і використанням майна підприємства в господарській діяльності. Підприємство може застрахувати окремі об’єкти майна незалежно від того, чи використовуються вони в господарській діяльності, чи ні, тобто на період простою підприємства страхування  не переривають. 

Можна зробити висновок, що підприємство може застрахувати: 

1) власне майно, тобто свою продукцію, основні засоби (у т. ч. нерухомість, транспортні засоби тощо), а також інше майно, що йому належить; 

2) орендоване підприємством майно, ризики його неповернення або ризики повернення в неналежному стані тощо; 

3) ризики, пов’язані з використанням майна в господарській діяльності тощо (пожежа, затоплення, вибух, падіння сторонніх предметів, протиправні дії третіх осіб, стихійні лиха ). 

Зазначимо, що страхування майна підприємства може бути як обов’язковим, так і добровільним (ст. 6 та 7 Закону від 07.03.96 р. №85/96-ВР «Про страхування»), але це жодним чином не визначає якісь обливості їх обліку.

У бухгалтерському обліку страхування об’єкта основних засобів або іншого майна включається до складу загальновиробничих, адміністративних або збутових  витрат (п. 15.4, 18, 19  П(С)БО 16 «Витрати». Залежно від виду діяльності підприємства та класу витрат, які визначені обліковою політикою, для обліку витрат на страхування використовуються рахунки 91, 92, 93. Нарахування і сплата страхових платежів обліковуються на рахунку 655 «Розрахунки за страхуванням майна» з аналітикою щодо страхувальників та окремих договорів страхування. А отримане від страховика страхове відшкодування при настанні страхового випадку відображається у складі доходів у періоді одержання згідно з п. 19 П(С)БО 15 «Дохід» і обліковується на рахунку 746 «Інші доходи». В розрізі податку на прибуток витрати на страхування не формують жодних податкових різниць. Послуги зі страхування, що їх надають ліцензовані страхові компанії, не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з пп. 196.1.3 ПКУ, тож «вхідного ПДВ» на суму страхового платежу не може бути. В частині ремонтів внаслідок страхових випадків податківці вже тривалий час стоять на позиції, що по тій сумі, що оплачується страховою напряму СТО, ПК з ПДВ не буде.

Розглянемо бухгалтерський та податковий облік зі страхування майна на прикладі об’єкта ОЗ, всі числа умовні (див. таблицю).

Облік зі страхування майна

Таблиця.

№ з/п

Назва етапу страхування і операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Коригування фінансового результату

 

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

 

1

Укладено договір страхування об’єкта ОЗ

-

-

-

-

-

 

- сплата страхових платежів за договором страхування;

655

311

1000

-

-

 

- включено страхові платежі до складу витрат;

 91, 92,93

655

1000

-

-

 
 

- в кінці звітного періоду формується фінрезультат

791

91, 92,93

1000

-

-

 

2

Має місце страховий випадок, страхувальником отримано страхове відшкодування  за 2 обєкти

375

746

90000

-

-

 

відображено дохід на підставі страхових актів при настанні страхового випадку;

 

отримано страхове відшкодування

311

375

90000

-

-

 

3

Застрахований об’єкт внаслідок нещасного випадку підлягає ремонту

-

-

-

-

-

 

- оплата ремонту застрахованого об’єкта в сумі  36 тис. (рахунок виставлено на 60 тис., 24 тис. оплачує страхова компанія);

685

311

36000

-

-

 

-ПК за отриманою ПН

641/ПДВ

685

6000*

-

-

 

- підписано акт на виконані ремонтні роботи;

977

685

54000

-

-

 

-взаєморозрахунки між страховою, СТО та підприємством закрито

685

375

24000

-

-

 

4

У випадку повного знищення майна його списують з балансу:

 

 

 

-

-

 

- списано знос зруйнованого об’єкта;

131

10

27000

-

-

 

- списано залишкову вартість об’єкта

976

10

13000

-

-

 

*ПК з ПДВ формується в сумі франшизи страхувальника у повній сумі оплати ремонту, в нашому випадку ПК з ПДВ буде визначатися із суми (60000 – 24000)/6 = 6000, додатково див.  ЗІР 101.16 відповідь на питання Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433