• Посилання скопійовано

Проводимо перерахунок ПДВ за основними засобами

Який порядок річного перерахунку частки ПДВ за введеними в експлуатацію основними засобами?

Запитання: Який порядок річного перерахунку частки ПДВ за введеними в експлуатацію основними засобами? В грудні 2014 р. в перерахунок частки використання необоротних активів включаються основні засоби (рахунок 10 з субрахунками), введені в експлуатацію в 2013р.? Як бути з основними засобами які придбавалися без ПДВ і тими які введені в експлуатацію з рахунку 1522 (будівництво, медернізація) оскільки накопичення на цих рахункам могло здійснюватися на проотязі одного-двох років і там матеріали були придбані з ПДВ, без ПДВ?

Відповідь: Згідно п. 199.1 ПКУ платник ПДВ нараховує податкові зобов’язання, у разі якщо придбані та/або виготовлені необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні. При цьому база оподаткування визначається згідно п. 189.1 ПКУ: виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції. У разі відсутності обліку необоротних активів (як правило, це стосується платників єдиного податку) податкові зобов’язання нараховуються виходячи із звичайної ціни необоротного активу.


 

Такі податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються з урахуванням частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях, яка визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року. 

Також у п. 199.5 ПКУ визначено, що частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пп. 199.2-199.4 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту за операціями, зазначеними у пункті 199.1 ПКУ. Таким чином, перерахунку підлягають тільки такі необоротні активи, при придбанні яких було визнано податковий кредит з ПДВ. Відповідно, ті необоротні активи, що придбавалися без ПДВ, перерахунку не підлягають. Така сама методика застосовується і у випадку, коли необоротні активи створюються власними силами платника ПДВ, причому частина витрат здійснена з ПДВ, а частина – без ПДВ. У перерахунку прийматимуть участь тільки витрати, що були здійснені з ПДВ.

Що стосується необоротних активів, які введені в експлуатацію у 2013 році, то слід застосовувати норму другого абзацу п. 199.4 ПКУ: «Перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях здійснюється за підсумками одного, двох і трьох календарних років, що настають за роком, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію)». Отже, по таких активах слід робити перерахунок за підсумками 2014 року – одного року, що настав за роком введення необоротних активів в експлуатацію. При цьому слід брати до уваги їхню залишкову вартість, що склалася на початок 2014 р., звісно, лише в частині сум, за якими було визнано податковий кредит з ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024929
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249095
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202434