• Посилання скопійовано

Фізособа може отримати протягом місяця кілька подарунків від різних податкових агентів

Чи будуть податкові наслідки по ПДФО при отриманні фізособою подарунків у одному місяці від кількох податкових агентів, якщо кожен із таких подарунків не перевищує встановленої вартісної межі?

У пп. 165.1.39 ПКУ прописано: якщо вартість дарунків не перевищує 50% однієї мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного року, її не включають до розрахунку загального місячного оподатковуваного доходу, тож утримувати ПДФО не потрібно.

Запитання:

1) Чи обмежується таке неоподатковуваня подарунів кількістю разів їх надання? Тобто, чи можна кожного місяця протягом усього року надавати такий неоподатковуваний подарунок (у межах суми, про яку йдеться у п. 165.1.39, тобто, для 2014 р. - 609 грн) без оподаткування ПДФО?

2) Чи будуть податкові наслідки по ПДФО при отриманні фізособою подарунків у одному місяці від кількох податкових агентів, якщо кожен із таких подарунків не перевищує встановленої вартісної межі ( у 2014 р. -609 грн)? Якщо так, то - хто відповідальний за утримання та сплату ПДФО?

3) Як податковому агенту з метою правильності застосування норми п. 165.1.39 визначити вартість подарунка (осбливо критично це у випадку, коли вартість подарунка балансує на межі такої граничної суми). Це просто сума витрат на його придбання, чи сума витрат на його придбання, помножена на натуральний коефіцієнт?

Відповідь: Оскільки запитань три, відповідаємо на них окремо. 

1)Зазначена норма не встановлює обмежень щодо кількості надання таких подарунків протягом року. Ця пільга встановлена і діє в межах одного податкового місяця. Що дає, на нашу думку, право використовувати її кожного місяця;

2)Ця пільга встановлена не для податкових агентів, а для фізичної особи. Та і встановлена вона не до кількості отриманих подарунків, а до їх вартості протягом одного місяця. Тобто, на нашу думку, фізособа може отримати протягом місяця кілька подарунків від різних податкових агентів, а слідкувати за застосуванням цієї пільги мають самі податкові агенти. Адже саме на них ст. 168 покладено обов’язок зі сплати ПДФО до бюджету. Разом із тим зазначеною нормою не передбачено сповіщення податкових агентів про те, скільки їх в такої фізособи протягом одного місяця було і на яку суму фізособа вже отримала дарунки. 

Також податковий агент не застрахований від отримання від фізособи неправдивої інформації. Тому на практиці можлива ситуація, коли, в разі якщо податкових агентів було кілька, фізособа неправомірно скористається зазначеною пільгою. З’ясувати це податківці зможуть, звіряючи дані відповідної звітності про нараховані фізособі доходи і відсутність утриманого ПДФО. Але оскільки на практиці ця ситуація виникає дуже нечасто (зазначена норма була розроблена для виняткових випадків, таких, як вручення квітів та дрібних подарунків фізособам їх роботодавцями та іншими податковими агентами персоніфіковано і на визначену суму), важко сказати, хто саме з податкових агентів і на якому етапі (як швидко) постраждає через це порушення;

3)Звертаємо вашу увагу на те, що так званий „натуральний” коефіцієнт використовується лише для визначення бази оподаткування ПДФО (див. п. 164.5 ПКУ), а не суми доходу. А вартість таких подарунків – це саме сума доходу. До того ж, застосування звичайних цін в цьому випадку ст. 39 ПКУ, а також самим пп. 165.1.9 ПКУ не передбачено. Тому, так, вартість такого подарунку – це його первинна вартість за даними бухгалтерського обліку (яка складається, зокрема, з витрат на його придбання).          

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202422
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024117
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024635