• Посилання скопійовано

Для переведення боргу украдається договір між старим і новим кредитором

Підприємство А, що знаходиться на території України має кредиторську заборгованість перед підприємством Б, що знаходиться на території ВЕЗ Крим. Чи правомірним буде переведення боргу на підприємство А таким чином, що підприємство боржник буде мати кредиторську заборгованість?

Запитання: Підприємство А, що знаходиться на території України має кредиторську заборгованість перед підприємством Б, що знаходиться на території ВЕЗ Крим.Чи правомірним буде переведення боргу на підприємство А таким чином, що підприємство боржник буде мати кредиторську заборгованість перед ним, а не перед підприємством з Криму? Якщо така операція є правомірною, то яким чином оформити її документально? Як це відобразити в бухгалтерському та податковому обліку ( ПДВ, податок на прибуток)?

Відповідь: Наразі немає законодавчих обмежень щодо заміни боржника, зокрема, із підприємством, яке зареєстрована на території ВЕЗ Крим.

Для такого переведення укладається договір між старим та новим кредитором, про переведення боргу. Внаслідок переведення боргу (заміни боржника) попередній боржник вибуває із зобов'язання і замінюється новим. Для переведення боргу потрібна згода нового боржника. Але переведення боргу не можна здійснити і без згоди кредитора. Цим переведення боргу відрізняється від цесії (уступки вимоги).


Таке положення зрозуміло, оскільки для боржника зазвичай не має значення особа кредитора, якому він має вручити виконання, але для кредитора не однаково, хто буде виступати перед ним як боржник, оскільки виконання безумовно залежить і від платоспроможності боржника та від інших ознак, які характеризують особу боржника. Саме виходячи з цього, на підставі ч. З ст. 201 ЦК України і порука, і застава, встановлені третьою особою на забезпечення виконання зобов'язання, з переведенням боргу припиняються, якщо поручитель або заставодавець не висловили своєї згоди відповідати також і за нового боржника. Новий боржник має право виставляти проти вимог кредитора всі ті заперечення, які основані на відносинах між кредитором і первісним боржником (ч. 2 ст. 201 ЦК).

В бухгалтерському обліку у нового боржника виникає зобов’язання перед кредитором (на підставі укладеного боргу), зокрема за кредитом субрахунку 685 (у кореспонденції із субрахунком 377). Якщо таке зобов’язання погашається перед кредитором, наприклад, грошима, то робиться проведення: Дт 685 Кт 311,301. Водночас в обліку у нового боржника виникає дебіторська заборгованість (за субрахунком 377), яку має погасити попередній боржник. Отримувати дохід від такого переведення боргу (проценти тощо) можуть тільки фінансові установи, оскільки така діяльність вимагає спеціального дозволу як фінансові послуги. Отже, якщо такого дозволу підприємство не має, то сума яку воно має сплатити кредитору, та отримати від старого боржника, має бути однаковою. І не впливатиме на податковий облік такого нового боржника. 

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202465
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202464
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024274
  • Продаж товару нерезиденту на території України: у якій валюті слід вести розрахунки?
    Нерезидент купив пальне для заправки авто на АЗС на території України у бак власного автомобіля. З даним контрагентом є договірні відносини. Якою валютою – гривнею чи євро має розрахуватися контагент на поточний рахунок продавця?
    02.01.2024505
  • За якими курсами оприбуткувати імпортний товар, який був оплачений раніше?
    В 2021-2022 рр. підприємство повернуло дефектні товари іноземному постачальнику. В серпні 2023 р. постачальник надав кредит-ноту на ці товари на 1570,8 євро. В гривнях це 1570,8 * 33,9292 = 53295,99 грн. В липні 2023 р. отримали інвойс на нові товари - 27497,26 євро, оплатили на 1570,8 євро менше з врахуванням кредит-ноти. Курс на дату оплати – 40,4046 грн/євро, на суму 1047548,25 грн. Товар отримали 05.08.2023 р., в МД зазначена вартість товару 27497,26 євро та 1111015,79 грн, як в інвойсі. Як закрити рахунок 632 у валюті та в гривнях?
    18.08.2023259