• Посилання скопійовано

При застосованні методу порівняльної неконтрольованої ціни, важливо використовувати інформацію про ціни реальних договорів

ТОВ здійснює експортні операції по реалізації меду. Контрагент, якому підприємство поставляє мед, працює з ще одним підприємством з України. Операції здійснювали в січні, лютому, березні. У іншого підприємства в цей період поставок не було. Як підтвердити відповідність ринкової ціни?

Запитання: ТОВ здійснює експортні операції по реалізації меду. У 2015 році, згідно ст. 39 ПКУ, операції є контрольованими. ТОВ вибрало метод порівняльної неконтрольованої ціни. Контрагент, якому підприємство поставляє мед, працює з ще одним підприємством з України. Операції здійснювали в січні, лютому, березні. У іншого підприємства в цей період поставок не було. Як підтвердити відповідність ринкової ціни?

Відповідь: З 01.01.2015 року трансфертне ціноутворення повинно відповідати принципу "витягнутої руки". Це означає, що платник податку на прибуток зобов'язаний, якщо операція є контрольованою (визначення таких операцій наводиться у пп. 39.2.1.1-39.2.1.2, 39.2.1.5, при одночасному виконанні умов наведених у пп. 39.2.1.7 ПКУ) визначати обсяг оподатковуваного прибутку відповідно до принципу "витягнутої руки". З метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток, встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" проводиться за методами, визначеними пп. 39.3.1 ПКУ — методи трансфертного ціноутворення.

Потрібно врахувати, що платником обирається найбільш доцільний метод трансфертного ціноутворення з числа методів наведених у пп. 39.3.1 ПКУ. 


Проте, незважаючи на право вибору надане платнику до будь-якого методу, приорітетним є метод порівняльної неконтрольованої ціни.

Для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" використовують будь-які інформаційні джерела, що є загальнодоступними та надають інформацію про співставні операції та осіб, зокрема інформацію з непов'язаними особами. Важливо, щоб контролюючим органом не було доведено факту, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій. Але, пп. 39.5.3.3 ПКУ передбачено, що контролюючий орган не має права використовувати інформацію, яка не є загальнодоступною (зокрема інформацію, доступ до якої наявний тільки у органів державної влади).

При застосованні методу порівняльної неконтрольованої ціни, важливо використовувати інформацію про ціни реальних договорів, укладених та виконаних українськими підприємствами з резидентами і нерезидентами в данному періоді. Здійснюється це з метою визначення ринкового діапазону цін товарів (аналогів продажу). 

Завдання платника податку на прибуток вибрати зіставні операції, які здійснювались в однакових комерційних умовах і порівняти ціни контрольованої операції з ціною співставних неконтрольованих операцій. Проводиться таке порівняння на підставі інформації про ціни, застосовані протягом періоду (січень, лютий, березень) або інформації на дату, найближчу до дня здійснення контрольованої операції (пп. 39.3.3.3 ПКУ). Далі, потрібно розрахувати діапазон цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення. Якщо ціна в контрольованій операції в межах діапазону, вважається, що така ціна відповідає принципу "витягнутої руки", поза межами діапазону цін (рентабельності), використовується медіана діапазону цін (рентабельності). Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) затверджується Кабміном. Сьогодні такий порядок затверджено Постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 381.

Отримати інформацію для порівняння цін можна з рекламних проспектів, з сайтів контрагентів. Загалом трансфертне ціноутворення, це скоріше мистецтво. 

Якщо звичайна ціна виявиться вищою за договірну потрібно врахувати вимоги пп. 140.5.1 ПКУ. Як наслідок, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення звичайних цін над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених ст. 39 ПКУ.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202484
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024949
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428