• Посилання скопійовано

Замовника послуг слід вказувати у відповідному договорі

Якими документами підприємство повинне підтвердити, що замовник є нерезидент?

Запитання: Підприємство - платник податку на прибуток на загальних підставах, платник ПДВ. Займається транспортно-експедиторською діяльністю в межах договорів міжнародного перевезення вантажів. Не здійснює операцій по перевезенню. Оплати здійснюються тільки після надання послуг. Іноді замовниками є юридичні особи-нерезиденти (Латвія).

Питання 1. Якими документами від Замовника підприємство повинне підтвердити, що даний Замовник є нерезидент? Чи може підприємство скористатися підпунктом «б» п. 185.1 ст. 185 ПКУ та підпунктом «ж» п.186.3 ст. 186 ПКУ, а також УПК щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності затвердженою наказом ДПС України 06.07.2012 № 610, та не оподатковувати ПДВ надані послуги з ТЄО Замовнику-нерезиденту?

Питання 2. Якщо так, то чи повинне буде воно коригувати свій податковий кредит з ПДВ згідно статті 199 ПКУ? Які операції відносяться до неоподатковуваних?  Всі отримані послуги (поштові послуги, послуги оренди, послуги зв’язку та ін.), придбані товари, необоротні активи використовуються для здійснення господарської діяльності підприємства.

Відповідь: 

Питання 1. Дійсно, п. «ж» пп. 186.3 ПКУ містить норму, за якою, якщо замовником транспортно-експедиційних послуг є нерезидент, то такі послуги, незалежно від фактичного місця їх надання, вважаються такими, що надані за кордоном (тобто, за межами митної території України). А за п. 185.1 ПКУ, послуги, надані за кордоном, не є об’єктом оподаткування ПДВ (оскільки їх немає у переліку об’єктів оподаткування цим податком).  


 

При цьому ПКУ не містить правил визначення або підтвердження того, ким був ваш замовник – це повинно прямо випливати із первинних документів. Тобто, на нашу думку, для цього достатньо в договорі про надання послуг зазначити, що замовник зареєстрований як суб’єкт господарювання – юрособа у іншій, ніж Україна, країні (зокрема, в Латвії). ПКУ не містить вимоги підтверджувати цей факт якимись  іншими документами, наприклад, довідками з торгової палати, податкової або органів місцевої влади за місцем реєстрації замовника. 

Питання 2. Якщо ви надаєте тільки транспортно-експедиційні послуги нерезидентам, і іншої оподаткованої ПДВ діяльності не здійснюєте, то весь обсяг наданих вами послуг є пільгованим, тобто, не є об’єктом оподаткування. В такому випадку ви не маєте права на податковий кредит з ПДВ взагалі (згідно із п. 198.4 ПКУ). Якщо ви вже скористалися правом на податковий кредит, то повинні визнати податкове зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ, у тому звітному періоді, в якому придбані товари, послуги, необоротні активи почали використовуватися в операціях, які не є об’єктом оподаткування ПДВ.   

Якщо ж ви здійснюєте як оподатковані, так і не оподатковані ПДВ операції (наприклад, надаєте транспортно-експедиційні послуги як резидентам, так і нерезидентам), то «вхідний» ПДВ (сплачений/нарахований у ціни придбаних товарів, послуг, необоротних активів) ви маєте розподіляти за правилами, встановленими ст. 199 ПКУ. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202486
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024961
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428