• Посилання скопійовано

Підприємницька діяльність у приміщенні, оформленому на дружину, можлива без укладення договору

Чи може підприємець на 2 групі єдиного податку проводити підприємницьку діяльність (прийом замовлень) в приміщенні житлового фонду, якщо це приміщення оформлене на його дружину?

Запитання: Чи може підприємець на 2 групі єдиного податку проводити підприємницьку діяльність (прийом замовлень) в приміщенні житлового фонду, якщо це приміщення оформлене на його дружину (загальна власність). На першому поверсі цього будинку оформлено виставковий зал зразків металовиробів, і  працівник приймає замовлення. Виробництво знаходиться в іншому місці. Адреса виробництва та виставкового залу заявлені в податкову як місця проведення підприємницької діяльності. Чи можливо потрібно укласти з дружиною договір оренди (вона як фізособа - він як ФОП)? Як правильно оформити місцезнаходження виставкового залу ?

Відповідь: Відповідно до пп. 298.1.1 Податкового кодексу України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

У заяві зазначаються такі обов'язкові відомості (п. 298.3 Податкового кодексу України):

1) найменування суб'єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);


2) виключено;

3) податкову адресу суб'єкта господарювання;

4) місце провадження господарської діяльності;

5) обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;

6) обрані суб'єктом господарювання група та ставка єдиного податку або зміна групи та ставки єдиного податку;

7) кількість осіб, які одночасно перебувають з фізичною особою - підприємцем у трудових відносинах, та середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи;

8) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.

Таким чином, при поданні заяви на застосування чи у разі переходу на спрощену систему слід вказувати податкову адресу, яка підтверджена паспортом (відміткою про реєстрацію за місцем проживання) — адже така адреса зазначена в ЄДР при реєстрації фізособи субєктом підприємницької діяльності.

Що робити з місцем провадження господарської діяльності — чи потрібно його  підтверджувати?

За приписами ст. 325 ЦКУ суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізособа як власник майна має право використовувати його для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, установлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності (частини 1, 2 ст. 320 ЦКУ).

За умовами запитання, придбана нерухомість перебуває у власності одного з подружжя.

Відповідно до ч.1 ст. 60 Сімейного кодексу України  майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). 

Відповідно до ч. 1, 2 ст.65 Сімейного кодексу України дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. 

При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя.

За даними запитання таке майно є спільною (сумісною) власністю, тобто придбане під час шлюбу.

Отже, з однієї сторони, виходячи з приписів Сімейного кодексу України, слід говорити про те, що підприємець (чоловік) може здійснювати діяльність у приміщенні житлового фонду, яке зареєстровано (придбано) його жінкою, без оформлення з нею будь-яких договорів про використання (оренди) такого нерухомого майна. 

З іншої, підтверджувати місце провадження госпдіяльності документально, зокрема, договорами користування майном оренди, позички тощо,  не вимагають й приписи Податкового кодексу України. 

Звертаємо увагу, що такої ж позиції податкові органи дотримувались раніше — (ЄБПЗ, 107.01), зокрема, там зазначалось, що “...інформація про місце провадження господарської діяльності фізичної особи – підприємця вноситься в свідоцтво платника єдиного податку на підставі даних, зазначених в заяві платника податку. Надання інших документів для підтвердження місця здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця чинним законодавством не передбачено.” 

Наразі база “ЗІР” такої відповіді не містить.  

Водночас, навіть зважаючи на внесені зміни до Податкового кодексу України починаючи з 01.01.2015 р., приписи пп 298.3.1 п. 298.3, п. 298.5 Податкового кодексу, а також п. 8 Порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затв. Наказ Міністерства фінансів України 20.12.2011 N 1675, не вказують на необхідність підтвердження місця здійснення господарської діяльності ні у разі подання заяви на застосування спрощеної системи оподаткування, ні у разі зміни такої адреси. 

Тому, за наявності подання таких відомостей про місце провадження госпдіяльності до податкового органу та прийняття їх, укладати договори з дружиною про оренду (користуванням,  позички тощо) майна, що перебуває у спільній власності подружжя, з метою підтвердження адреси здійснення госпдіяльності, заявленої податковим органом, на нашу думку, не потрібно.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»