• Посилання скопійовано

Особа є одночасно найманим працівником і підприємцем: що з ЄСВ?

Директор ТОВ одночасно є фізособою-підприємцем. Як підприємцю сплачувати за себе ЄСВ (34,7%)? Чи повинна фірма (ТОВ) також сплачувати ЄСВ (37,26%) при нарахуванні зарплати?

Платниками єдиного внеску відповідно до ст. 4 Закону про ЄСВ є: 

1) роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору, за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем);

2) працівники;

3) фізичні особи, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами;

4) фізичні особи — підприємці.

За трьома зазначеними пунктами, базою нарахування єдиного внеску є сума нарахованої заробітної плати або винагороди за цивільно-правовими договорами. 

Для останньої категорії платників — підприємців на загальній системі, базю є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. Підриємці — платники ЄП суми до сплати, визначають самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (сьогодні це 20706,00 грн).

При цьому сума єдиного внеску для підприємців (незалежно від системи оподаткування) не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (сьогодні це 422,65 грн).

Відповідно, якщо підприємець є найманим працівником, то з суми заробітної плати, що є базою для нарахування єдиного внеску, роботодавець повинен нарахувати єдиний внесок у відсотках відповідно до класів професійного ризику виробництва і утримати у розмірі 3,6 %

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202425
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246282
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241901
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202443
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024335