• Посилання скопійовано

Доходи за декілька звітних періодів: оподаткування та відображення у звіті

Як оподатковуються ЄСВ і відображаються у звіті з ЄСВ доходи, нараховані страхувальником фізособі за декілька звітних періодів (місяців)?

На практиці часто трапляється, що в певному місяці страхувальник нараховує фізособі доходи за минулі або майбутні періоди. Прикладами такого нарахування можуть бути лікарняні і відпусткові виплати, суми допомоги по вагітності та пологах, а також суми винагороди за договорами цивільно-правового характеру, в разі, якщо таким договором передбачено, що акт про приймання-передачу виконаних робіт, наданих послуг оформлюється одразу за кілька місяців, тощо.

Як оподатковуються такі виплати? Ставки, за якими вони оподатковуються, є звичайними для виду виплат та категорії застрахованої особи. А ось принцип їх оподаткування ЄСВ інший. З метою оподаткування ЄСВ такі виплати діляться на частини за періодами, за які вони нараховані. Ці частини для лікарняних, відпусткових виплат та сум допомоги по вагітності та пологах визначаються пропорційно дням відповідних періодів, за які вони нараховані. А ось якщо договір цивільно-правового характеру передбачає сплату загальної суми винагороди за кілька місяців його виконання, то сума такої винагороди ділиться на кількість таких місяців, зазначених у відповідному акті (договорі). Таким чином, до оподатковуваного доходу кожного такого місяця потрапить рівна частка винагороди.


Після цього розраховані частини такого «перехідного» доходу додаються до загальної суми оподатковуваного доходу за відповідні місяці. І загальна сума ЄСВ, яка має бути сплачена за такі місяці, розраховується вже із збільшеної загальної суми такого оподатковуваного доходу.

У звіті з ЄСВ за формою додатка 4 такі «перехідні» виплати відображаються таким чином:

— у таблиці 1 вони відображаються як звичайний дохід, нарахований у звітному періоді: і в загальній сумі нарахованого доходу, і в базі для нарахування (утримання) ЄСВ. У загальній сумі нарахувань і утримань буде відображено і суму ЄСВ, нараховану та утриману з таких доходів. При цьому не потрібно робити виправлень за попередні звітні періоди або відображати виплати, нараховані в поточному звітному періоді, за майбутні звітні періоди, у звітності за такі майбутні звітні періоди. Усі доходи, в тому числі нараховані за попередні або майбутні звітні періоди, відображаються у додатку 4 за той звітний період, у якому вони нараховані;

— у таблиці 6 вони відображаються окремими частками — на кожний звітний період (місяць і рік), за який нараховано такі доходи, складається окремий рядок (із зазначенням відповідної інформації в реквізиті 11).

Наприклад, якщо працівнику у січні 2015 р. нараховано лікарняні за 10 днів грудня 2014 р. (1000 грн) і 6 днів січня 2015 р. (600 грн), за одним лікарняним листком, наданим працівником у січні 2015 р., а також 2000 грн заробітної плати за січень 2015 р., то сума лікарняних оподатковуватиметься за ставками 33,2% (нарахування) і 2% (утримання), а сума зарплати — за ставкою, встановленою відповідно до класу професійного ризику (нарахування), і 3,6% (утримання). У таблиці 6 за січень 2015 р. проведені нарахування слід відобразити трьома різними рядками:

— у першому зазначається, окрім іншого, сума нарахованої зарплати (2000 грн), місяць, за який вона нарахована (січень 2015 р.), і сума утриманого ЄСВ (72 грн);

— у другому зазначається, окрім іншого, сума нарахованих лікарняних (600 грн), місяць, за який вона нарахована (січень 2015 р.), і сума утриманого ЄСВ (12 грн);

— у третьому зазначається, окрім іншого, сума нарахованих лікарняних (1000 грн), місяць, за який вона нарахована (грудень 2014 р.), і сума утриманого ЄСВ (20 грн).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202427
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246482
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241911
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202443
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024336