• Посилання скопійовано

Підприємці повинні сплачувати ЄСВ не менше мінімального страхового внеску

Чи потрібно платити мінімальний ЄСВ підприємцю на загальній системі, якщо діяльність не ведеться? Доходу немає з 1 січня 2015 року

С 1 января 2015 г. пункт 2 части 1  ст. 7 Закона Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" от 08.07.2010 г. № 2464-VI (далее – Закон о ЕСВ) с 01.01.2015 г. изложен в новой редакции (приводим на языке оригинала). ЕСВ начисляется: 

«для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).  

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску».

Текст второго абзаца вызвал разночтения и неоднозначное толкование. Некоторые специалисты усмотрели в нем обязанность предпринимателей на общей системе налогообложения уплачивать минимальный взнос по ЕСВ независимо от факта получения дохода. Однако на самом деле это не так. При комплексном прочтении всего абзаца целиком можно прийти к достаточно однозначному выводу, что требование уплаты минимального взноса по ЕСВ относится только к ситуации, когда предприниматель добровольно выбирает вариант уплаты ЕСВ при отсутствии дохода. И только если он делает такой выбор, сумма уплачиваемого ЕСВ не должна быть меньше минимального взноса. 

Если же предприниматель выбрал вариант не платить ЕСВ за те месяцы, в которых он не получал  дохода, он и не обязан уплачивать минимальный взнос по ЕСВ.

На официальном сайте ГФСУ опубликовано разъяснение налоговиков об изменениях во взимании ЕСВ. Оно совпадает с вышеизложенным мнением. Налоговики указывают, что предпринимателям на общей системе налогообложения, у  которых базой начисления ЕСВ является сумма дохода (прибыли), полученного от их деятельности, подлежащая обложению налогом на доходы физических лиц и которые в отчетном году или отдельном месяце отчетного года не получали доход (прибыль), предоставлено право самостоятельно определить базу начисления ЕСВ в случае необходимости. То есть такие предприниматели, по своему желанию, с целью сохранения себе страхового стажа в году или отдельном месяце года, в котором ими не был получен доход (прибыль), могут самостоятельно, в случае необходимости, определить базу начисления ЕСВ. И только в этом случае сумма ЕСВ не может быть меньше размера минимального страхового взноса и больше максимальной величины базы начисления ЕСВ. Данная норма будет применяться к доходу (прибыли), полученном в  2015 году.

В проигрыше оказались те предприниматели, которые начиная с января 2015 г. получат доход меньше минимальной заработной платы в расчете за месяц. Им придется уплачивать минимальный страховой взнос независимо от фактической суммы полученного дохода, даже если он будет составлять 1 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202435
  • Ставка 8,41% до лікарняних за відсутності довідки МСЕК
    Чи потрібно застосовувати ставку ЄСВ 8,41% при нарахуванні електронних лікарняних (нарахування після надання довідки), якщо на час перебування на лікарняних працівник не мав інвалідності і один з лікарняних вже перебував в статусі "готовий до сплати"?
    21.02.20241191
  • Компенсація при звільненні мобілізованому працівнику
    В лютому 2024 року звільняється працівник, який був мобілізований в березні 2022 року. Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку?
    15.02.20241 4504
  • ФОП був на ЄП, потім на загальній системі, потім знову на ЄП: як заповнити ЄСВ-додатки в деклараціях?
    ФОП з 01.01.2023 по 31.07.2023 р. перебував на ЄП 2%, потім з 01.08.2023 по 30.09.2023 р. на загальній системі, з 01.10.2023 по 31.12.2023 р. знову на ЄП 5%. Усі 12 місяців 2023 року ФОП сплачував ЄСВ в сумі 1474,00 грн і хоче задекларувати цю сплати для зарахування страхового стажу. Як заповнити ЄСВ-додатки у декларації з ЄП та декларації про доходи?
    26.01.202494
  • Добровільна сплата ЄСВ ФОПом: декларація та штрафи
    Якщо ФОП, який зареєстрований 25.05.2023 р., сплатить ЄСВ за період червень - грудень 2023 р. (10318,00 грн) в січні 2024 р. та відобразить нарахування: жовтень 2023 р. – 2948,00 грн, листопад 2023 р. – 2948,00 грн, грудень 2023 р. – 4422,00 грн, то до страхового стажу буде зараховано 3 місяці? Чи для зарахування до стажу семи місяців краще відобразити в звітності нарахування в розрізі кожного місяця в сумі 1474,00 грн? Чи буде штраф за несвоєчасну сплату, в якому розмірі?
    22.01.20241 8033