• Посилання скопійовано

Не провівши в обліку акт виконаних робіт, бухгалтерові варто скласти довідку

Підприємство оформило із підрядником акт виконаних робіт 31.08.13 р., але бухгалтер забув цей акт провести по обліку в серпні і зробив це у вересні. Чи потрібно при цьому оформляти бухгалтерську довідку? Якщо потрібно, то який повинен бути зміст цієї довідки?

Дійсно, згідно із Методрекомендаціями № 356 (1) , для виправлення деяких бухгалтерських помилок варто складати бухгалтерську довідку. Виходячи з п. 9 Методрекомендацій № 356, такий документ варто складати у випадках, коли бухгалтерські помилки було зроблено раніше і внаслідок цього було перекручено показники бухгалтерських регістрів, в яких певні операції підсумовуються, наприклад, за місяць або квартал. Так само бухгалтерську довідку слід скласти, якщо така помилка призвела до перекручення даних про діяльність підприємства (за підсумком у регістрах, журналах, фінансовій звітності тощо) за минулі роки. 

--------------------(1)-----------------

Наказ МФУ „Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку” від 29.12.2000 р. № 356

-----------------------------------------


У вашому випадку, оскільки акт було проведено по обліку в межах кварталу, на думку автора, таку довідку можна було і не складати – все ж таки фінансові показники діяльності підприємства розраховуються за підсумками кварталу і до перекручення даних фінансової звітності справа не дійшла. Але, якщо підприємство-замовник і підрядник є платниками ПДВ, і такий акт було оформлено раніше, ніж була здійснена оплата за ним, то дата проведення такого акту в бухгалтерському обліку має велике значення. Не менше значення має цей акт в такому разі і для визначення строку позовної давності. Тож, хоча загалом бухгалтерська довідка є самостійним документом, на підставі якого здійснюється кореспонденція рахунків (яку не зробиш за жодним іншим первинним документом, чого не відбувається у наведеному у запитанні випадку), в неї є ще одна функція – нагадати бухгалтеру, що саме і чому саме так було зроблено. Отже, навіть при запізнілому проведенні бухгалтерського документу, варто скласти відповідну довідку. 

Форму бухгалтерської довідки затверджено тим самим наказом, що і Методрекомендації № 356. В них також зазначено, що зазвичай бухгалтерська довідка оформлюється в форматі А6. Але це не є обов’язковим, і за потреб, вона може бути оформлена і в більшому форматі, наприклад, А4. П. 9 Методрекомендацій № 356 передбачає складання бухгалтерської довідки чорнилами або пастою кулькових ручок тощо темного (для зазначення сторно - червоного) кольору. Але, на думку автора, і це не є жорсткою нормою і бухгалтерську довідку можна і надрукувати (для зазначення сторно – суми зазначаються у дужках). Але її обов’язково слід підписати як виконавцю, так і головному бухгалтеру підприємства (завірення печаткою цієї форми не передбачено). Окрім іншого, в ній має бути зазначено дату її складання (яка має збігатися із датою виправлення помилки). 

В таблиці бухгалтерської довідки зазначаються: 

- порядковий номер запису (рядка);

- зміст операції (тобто, що саме і як виправляється);

- дебет та кредит рахунків бухгалтерських проведень, що виникають внаслідок виправлення помилки. В цьому випадку їх буде два, отже, рядків також буде два: на суму витрат і зобов’язання перед підрядником, визнаних за актом (наприклад, якщо йшлося про поточний ремонт офісу: Дт 92 Кт 631), і суму ПДВ у вартості таких робіт (Дт 641/ПДВ Кт 631); 

- сума за проведеними операціями.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024284
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024562
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.202484
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024104
  • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
    Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
    25.10.2023122