• Посилання скопійовано

Повернувши поворотну фіндопомогу у періоді її отримання, умовні відсотки не нараховуємо

Отримано поворотну фіндопомогу від юрособи (не засновника) — платника податку на прибуток на загальних підставах. Які податкові наслідки?

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУ, поворотна фіндопомога — це кошти, які надійшли платнику податків у користування за договором, котрий не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та які обов'язково підлягають поверненню.

Виходячи з норм пп. 135.5.5 ПКУ, надходження та повернення суми поворотної фіндопомоги, отриманої від платника податку на прибуток на загальних підставах (особи, які не мають пільг з податку на прибуток, у т. ч. право застосовувати нижчі ставки податку на прибуток), не відображають у податковому обліку.

Але якщо на кінець звітного періоду підприємство має борг за такою поворотною фіндопомогою, то слід розрахувати умовні проценти на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду. Їх підприємства визначають у розмірі облікової ставки НБУ, розрахованої за кожен день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги (пп. 14.1.257 ПКУ).


Тут зауважимо, що на сьогодні для визначення оподатковуваного прибутку застосовують такі податкові періоди: календарний квартал, півріччя, три квартали, рік. Але ось базовим податковим (звітним) періодом, відповідно до приписів п. 152.9 ПКУ, до 01.01.2014 р. є календарний квартал або календарний рік, якщо підприємство є платником щомісячних авансових внесків з податку на прибуток у порядку, визначеному п. 57.1 ПКУ.

Тож виходить, що підприємства — платники податку на прибуток, які сплачують щомісячні авансові внески з податку на прибуток, податкові наслідки за поворотною фіндопомогою визначають за підсумками року.

А ось ті платники, які подають звітність з прибутку раз на рік, але не сплачують щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, та, відповідно, ті, які мають звітувати поквартально (випадки, наведені в абз. 9 та 10 п. 57.1 ПКУ), для визначення податкових наслідків, зокрема з використання поворотної фіндопомоги, повинні орієнтуватися на квартальний період.

Таку саму думку висловили і податківці в ЄБПЗ — див. підкатегорію 102.06.03.

Тому якщо ви навіть подаєте річну декларацію з прибутку, але згідно з п. 152.9 ПКУ базовим податковим періодом для вас є квартал (бо ви не є платником щомісячних авансових внесків з податку на прибуток), то у разі неповернення фіндопомоги у періоді її отримання (кварталі) слід буде показати нарахування умовних відсотків.

До речі, умовні проценти нараховують саме на борг, який залишився непогашеним на кінець кварталу. Тож у разі повернення поворотної фіндопомоги у періоді її отримання нараховувати умовні відсотки не потрібно.

Тепер про нарахування умовних процентів — див. формулу:

СП = ПФД х (Ст : КР х К) : 100 ,

де СП — сума умовно нарахованих процентів за відповідний звітний квартал або рік;

ПФД — сума поворотної фіндопомоги, що залишилася неповерненою на кінець звітного кварталу або року;

Ст — облікова ставка НБУ, що діяла у звітному періоді (1);

-----------------------(1)---------------

Увага! Якщо облікова ставка НБУ змінювалася за звітний період, то слід окремо розрахувати суму умовно нарахованих процентів за кожен із періодів дії відповідної ставки НБУ за звітний (базовий) період (квартал або рік).

----------------------------------------------

КР — кількість днів у році 365 або 366 у випадку з високосним звітним роком (кварталом у році);

К — кількість днів користування ПФД у межах звітного кварталу чи року. При визначенні кількості днів користування фіндопомогою слід врахувати і день її одержання.

Тепер знову зазирнемо до пп. 14.1.257 ПКУ — там сказано, що до безповоротної фіндопомоги належить сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги.

А ось до інших доходів включають суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді (див. пп. 135.5.4 ПКУ).

Вбачається, що для фіксації нарахованих умовних відсотків варто скласти бухгалтерську довідку з їх розрахунком (п. 135.2 ПКУ). Оскільки, на думку автора, за своєю суттю бухдовідка буде первинним документом, то вона повинна бути оформлена з урахуванням обов'язкових реквізитів, визначених ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88.

 

У декларації з податку на прибуток такий дохід відображають у рядку 03.10.1 «умовно нараховані проценти на суму поворотної фінансової допомоги, що залишилась неповернутою на кінець звітного (податкового) періоду» додатка IД. Надалі його показують у рядку 03 основної частини декларації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433