• Посилання скопійовано

Податкові накладні при поставці імпортних товарів

Надано відповідь на низку запитань щодо реєстрації в ЄРПН, правил виписування та заповнення податкових накладних при поставці імпортних товарів.

1. Чи слід реєструвати в ЄРПН податкову накладну при постачанні імпортних товарів?

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, податкова накладна (далі — ПН), в якій сума ПДВ перевищує 10 тисяч гривень при здійсненні операцій з постачання не лише товарів, а й послуг, з 01.01.2012 р. підлягає включенню до ЄРПН. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів і товарів, імпортованих на митну територію України, з 01.01.2012 р. підлягає включенню до ЄРПН незалежно від суми ПДВ в одній ПН.

Абзац 2 п. 201.10 ПКУ накладає на продавця обов'язок надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН. Але не обов'язково реєструвати ПН у день виникнення ПЗ з ПДВ. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до ПН у ЄРПН здійснюється не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання (п. 201.10 ПКУ). Докладний механізм реєстрації ПН та РК в ЄРПН прописано у Порядку №1246.


2. Чи підлягають реєстрації в ЄРПН накладні, виписані при постачанні імпортованих товарів, операції з постачання яких звільнені від сплати ПДВ?

На нашу думку, що підтверджується висновком ДПСУ, розміщеним в Єдиній базі податкових знань, ПН, виписані на операції з постачання товарів, ввезених на митну територію України, та які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ на території України відповідно до норм ПКУ, починаючи з 01.01.2012 р. повинні підлягати реєстрації в ЄРПН у загальновстановленому порядку. Адже винятків щодо реєстрації ПН в ЄРПН по імпортних товарах, які звільнено від оподаткування ПДВ, ПКУ не містить.

3. Як виписати ПН при поставці імпортних товарів?

При постачанні товарів, ввезених платником на митну територію України, важливим є питання визначення митної вартості. Адже саме з урахуванням цієї вартості сплачується, зокрема, і ПДВ на митниці. Для питань оподаткування ПДВ митна вартість з 01.01.2011 р. відіграє важливу роль при подальшому постачанні товару, попередньо імпортованого. Адже, відповідно до абз. 3 п. 188.1 ПКУ, «база оподаткування операцій з постачання товарів, ввезених платником на митну територію України, визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче митної вартості товарів, з якої були визначені податки і збори, що справляються під час їх митного оформлення, з урахуванням акцизного податку та ввізного мита, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів/послуг згідно із законом».

Це означає, що при реалізації товару, раніше ввезеного на територію України за будь-якою ціною, у т. ч. й акційною, але меншою за митну, ПЗ з ПДВ визначають виходячи з митної вартості. При таких операціях виписують дві податкові накладні: одну — для покупця на загальну суму реалізації, де базою для ПДВ буде договірна ціна, а другу — на суму різниці між митною вартістю та продажною (договірною ціною). Два примірники другої ПН залишаються в імпортера. Щодо виписування першої ПН у підприємства-продавця проблем не має бути — тут звичайна ситуація. А от як правильно виписати ПН на різницю між митною вартістю і продажною ціною? Зазначимо, що у Порядку №1379 деталі такого виписування не прописано. Але можна заповнити таку ПН так, як показано на зразку, що разом із прикладом розміщений далі.

Зверніть увагу: якщо договірна (контрактна) вартість дорівнює митній або більша за неї, то, звичайно, проблем з виписуванням ПН не має бути. Така накладна виписується звичайним способом — на суму реалізації, й оригінал такої ПН видається покупцеві імпортного товару.

Приклад Підприємство «Альфа» є імпортером товару, який реалізується на митній території України. Фактурна вартість товару становить 200000 грн, митна вартість — 240000 грн Товар реалізовано 21.01.2013 р. за договором купівлі-продажу від 10.01.2013 р. №99 на території України на суму 264000,00 грн (у т. ч. ПДВ). У цьому випадку, керуючись абз. 3 п. 188.1 ПКУ, потрібно виписати дві ПН:

1) одна ПН з договірної вартості — на суму 220000,00 грн (ПДВ — 44000 грн) — видається покупцеві;

2) друга ПН складається на суму перевищення митної вартості над сумою реалізації імпортного товару (договірної вартості): 240000,00 - 220000,00 = 20000,00 грн (ПДВ — 4000 грн).

На нашу думку, податкові накладні мають бути заповнені таким чином, як показано на зразках 1 і 2.

Зразок 1

зразок 1

Зразок 2

зразок 2

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243421
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024234