• Посилання скопійовано

Оформлення розрахунку коригування до ПН при зміні суми компенсації вартості товарів або їх поверненні

Після постачання товару за домовленістю з покупцем (платником ПДВ) було вирішено зменшити ціну на товар. Крім того, клієнт повернув нам частину товару, яка виявилася неякісною. Як у такому разі оформити розрахунок коригування до однієї податкової накладної?

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості (зокрема, у зв'язку з переглядом цін, перерахунком при поверненні товарів/послуг або при поверненні постачальником суми попередньої оплати за товари/послуги), то суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та відповідно отримувача товарів/послуг підлягають відповідному коригуванню (п. 192.1 ПКУ).

Дата проведення коригування визначається за тими самими правилами, що й дата виникнення ПЗ з ПДВ. Отже, при зміні суми компенсації вартості товарів/послуг чи поверненні товарів/послуг для перерахунку ПДВ діє правило першої події згідно з п. 187.1 ПКУ.


 

Для самого проведення коригування сум податкових зобов'язань з ПДВ слід виписати Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі — РК), як цього вимагає п. 18 Порядку №1379. При цьому порядок складання, реєстрації, зберігання РК такий самий, як і для ПН. Оригінал РК надають покупцю товарів/послуг, а копія залишається у продавця (п. 19 Порядку №1379).

Оскільки коригування ПДВ при зміні суми компенсації вартості товарів/послуг чи поверненні товарів/послуг для перерахунку ПДВ слід проводити за правилом першої з подій, то фактично за датою виникнення причин для коригування ПДВ вам треба виписати РК.

Так, якщо зменшення ціни на товар та повернення постачальнику товару відбулося в різні дні, хоча і в одному податковому періоді, вам слід виписати два окремі РК.

Якщо ж зміни, які призвели до коригування ПДВ (ви зменшили ціну і вам відразу повернули частину товару), сталися в один день, то ніщо не заважає виписати один РК на одну ПН на дві причини. Щоправда, прямо в Порядку №1379 цього не передбачено. Але на таку можливість вказує сама форма РК. Лише зауважимо, що ніхто не забороняв виписувати в такій ситуації і два окремі РК. I наголосимо — для складання єдиного РК важливим є те, що причини для коригування повинні виникати за однією ПН.

При заповненні єдиного РК на дві причини коригування ПДВ вам слід дотримуватися загальних правил складання цього документа. Ми лише зауважимо, що обидві причини коригування ПДВ слід відобразити окремими рядками в РК. Загальний підсумок за таким особливим РК ви підіб'єте в рядку «Усього» та відповідно суму з ПДВ — у рядку «Сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту».

Якщо ПН, до якої ви виписали РК, підлягає реєстрації в ЄРПН, то не забудьте такий РК перед передачею його клієнту теж зареєструвати в ЄРПН (п. 19 Порядку №1379).

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219