• Посилання скопійовано

Якщо за гуртожиток платить підприємство, то це додаткове благо

Чи є проживання у гуртожитку підприємства, в якому людина працює, додатковим благом, за яке слід сплачувати податок? При цьому за гуртожиток сплачуються гроші за квитанцією, яку кожного місяця надає підприємство.

Згідно із п. 163.1 ст. 163 ПКУ №2755-ІV, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, об’єктом оподаткування платника податку (як резидента так і нерезидента) є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається зі суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Під час визначення бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах (п. 164.3 ст. 164 ПКУ), крім визначених у ст. 165 цього Кодексу (пп. 164.2.18 ПКУ).

Згідно пп. 164.2.17 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 ПКУ) у вигляді:



а) вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання або компенсація зумовлені виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачені нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах. 

е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Враховуючи викладене вище, якщо плата за проживання в гуртожитку, розрахована виходячи із тарифів відповідно до вимог чинного законодавства (з урахуванням тарифів, встановлених рішенням Київської міської державної адміністрації) та сплачується безпосередньо платниками податку — жильцями, то об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб не виникає.

Різниця між фактичною вартістю на послуги з утримання гуртожитку (одного ліжко-місця) та платою за проживання громадян у гуртожитку, розрахованою виходячи зі тарифів відповідно до вимог чинного законодавства (визначеною на рівні звичайної ціни) вважається витратами підприємств на утримання та експлуатацію об’єктів соцінфраструктури, зокрема гуртожитків і не може розглядатися як об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб працівників.

При цьому, якщо за платника податку — працівника (не працівника) плата за проживання в гуртожитку вноситься підприємством (в тому числі, якщо підприємством здійснюється персоніфікована (окремо за кожного працівника) доплата у вигляді зазначеної вище різниці), то такі кошти згідно з пп. 164.2.17 ст. 164 ПКУ є доходом, отриманим платником податку у вигляді додаткового блага, які підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Згідно з пп. 168.1.1 ст. 168 ПКУ податковий агент (підприємство, що здійснює оплату за проживання), який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний, зокрема утримувати податок зі суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену п. 167.1 ст. 167 ПКУ (15% та 17%).

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: ДФС у м. Києві

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024262
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202470
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202491
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241461