• Посилання скопійовано

При безоплатній передачі картини благодійному фонду ПДФО не виникає

Фізособа хоче подарувати благодійному фонду картину. Для цього необхідно скласти договір дарування. Чи прирівнюється договір дарування до добровільної пожертви та які податкові наслідки можуть виникнути у благодійного фонду? Чи виникає ПДФО з такої операції?

У тексті запитання йдеться про такі договори як договір дарування та договір пожертви. З точки зору ЦКУ, договір пожертви є різновидом договору дарування (ст. 729 глави 55 “Дарування” ЦКУ).

Якщо говорити про різницю між цими договорами, то з юридичної точки, вони різняться в основному у наперед визначеному цільовому призначенні грошових коштів чи майна, які складають предмет договору пожертви. Тому, якщо йдеться про безоплатну передачу картини благодійному фонду для досягнення певної мети (цілей благодійної діяльності даного конкретного благодійного фонду), то такий договір вважається пожертвуванням, здійсненням благодійної діяльності.

До речі, Закон України від 05.07.2012 р №5073-VI “Про благодійну діяльність та благодійні організації” викладеній в новій редакції, яка діє з 26.09.2014 року. Ним, зокрема, передбачені такі форми благодійних організацій як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд, що також впливає й на статутні завдання та цілі благодійництва. Але, у будь-якому випадку, метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій (ч. 1 ст. 11 Закону №5073).

Таким чином, виключно зміст договору дарування (пожертви) й впливає на його кваліфікацію як різновиду (типу) договору дарування, що відповідно й впливатиме на оподаткування. Оскільки дохід у вигляді картини отримує благодійний фонд, який є юридичною особою, то ПДФО в цій ситуації у фонду не виникає і говорити можна хіба що про податок на прибуток. 

Не виникає ПДФО і у фізособи, оскільки вона не отримує, а надає дохід іншій особі. Важливо також розуміти, що сама благодійна організація (товариство фонд чи організація) не може приймати дарунки — всі види благодійної допомоги приймаються нею виключно на цілі статутної діяльності (це не залежить від того, чи кошти/майно надаються за договором дарування чи пожертви). Сама благодійна організація є неприбутковою (визначення цьому терміну встановлене пп. 14.1.121 ПКУ). Неприбуткові організації не є платниками податку на прибуток, але лише в тому випадку, якщо вони відповідають критеріям, встановленим п. 133.4 ПКУ. Зокрема, пп. 133.4.2 ПКУ, за яким доходи (прибутки) неприбуткової організації мають використовуватися виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Ось чому отримання нецільової допомоги (спрямованої не на виконання статутної діяльності) може мати наслідком позбавлення благодійного фонду ознаки неприбутковості та оподаткування вартості дарунка на загальних підставах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024271
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202470
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202491
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241461