• Посилання скопійовано

Визначаємо дохід єдиноплатника – юрособи при продажу основних засобів

Безоплатно отримані основні засоби і малоцінні необоротні активи бувші у використанні. Які податкові наслідки і облік?

Податкові наслідки від такого отримання залежать від того, платником яких податків є отримувач. 

Якщо отримувач – юрособа на загальній системі оподаткування, то, згідно із пп. 135.5.4 ПКУ і враховуючи визначення товарів, встановлене пп. 14.1.244 ПКУ, вартість безоплатно отриманих необоротних активів належить до інших доходів отримувача. Звісно, оскільки отримувач не поніс витрат у звязку із придбанням зазначених активів, то і податкових витрат він не матиме. Однак, він може сформувати первісну вартість зазначених активів із додаткових витрат, таких як витрати на транспортування від постачальника, страхування під час такого транспортування, монтаж та інші витрати, пов’язані із доведенням цих активів до стану, у якому вони будуть використовуватися за призначенням. Звісно, ці витрати отримувач зможе віднести до податкових у загально встановленому порядку шляхом амортизації. 


 

При цьому щодо безоплатно отриманих основних засобів діє і інша, спеціальна норма – третій абзац п. 146.13 ПКУ. Сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження безоплатно отриманих основних засобів над вартістю таких основних засобів, що була включена до складу доходів у зв'язку з отриманням, включається до доходів платника податку, а сума перевищення вартості, що була включена до складу доходів у зв'язку з безоплатним отриманням над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.

Якщо отримувач – юрособа на спрощеній системі оподаткування, то, згідно із пп.2 п. 292.1 ПКУ і п. 292.3 ПКУ, вартість таких безоплатно отриманих активів також потрапить до оподаткованого єдиним податком доходу. 

У такої юрособи не буде права на податкові витрати навіть у сумі додаткових витрат, наведених вище. Проте, згідно із 292.2 ПКУ, при продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Згідно з пп. 14.1.9 ПКУ, балансова вартість основних засобів — сума залишкової вартості таких засобів, котра визначається як різниця між первісною вартістю з урахуванням переоцінки й сумою накопиченої амортизації. Норми ПКУ нічого не говорять про нарахування податкової амортизації платниками єдиного податку. Але юрособи-єдинники ведуть спрощений бухгалтерський облік (згідно з пп. 296.1.3 ПКУ), а відтак нараховують бухгалтерську амортизацію. Таким чином, для застосування п. 292.2 ПКУ, дані про накопичену амортизацію слід черпати саме з даних бухобліку. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»