• Посилання скопійовано

Припинення ліквідації юрособи: нюанси

ТОВ знаходилось у процесі ліквідації, проте власники прийняли рішення припинити ліквідацію. Як це оформити у протоколі сборів? Які документи потрібно подати держреєстратору?

Свого часу Держкомпідприємництва вже розглядав таке питання у Листі від 15.05.2008 р. N 4049. У ньому, зокрема, зазначено наступне. 

Відповідно до ч. 1 ст. 214 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. 

Частиною третьою цієї ж статті визначено, що відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин. 

Слід зазначити, що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" процедура відміни юридичною особою власного рішення про припинення не визначена. 


Відповідно до статті 8 ЦКУ, а саме, використовуючи аналогію закону, Держкомпідприємництво вважає, що відповідну реєстраційну дію слід проводити на підставі рішення засновників юридичної особи про відміну рішення про припинення підприємства. 

Тож, якщо підходити саме з точки зору застосування аналогії закону, то приписи ч.1 ст.34 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців" (далі - Закон № 755) говорять, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Відповідно для відміни процедури ліквідації можна скористатись цією нормою та подати державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо відміни рішення про припинення юридичної особи. 

У такому рішенні засновників (учасників), на нашу думку, достатньо висловити бажання засновників (учасників) припинити процедуру ліквідації юрособи, яка була розпочата за їх власним рішенням відповідною датою, у звязку з чим були подані документи до державного реєстратора. При цьому, можливо висловлювати причини чи інші обставини, які привели до прийняття рішення щодо відміни процедури ліквідації юрособи, не обовязково. Втім, ці відомості можуть бути внесені до протоколу збору засновників за бажанням останніх та проголосовано всіма присутніми на загальних зборах. 

Слід також врахувати, що голосування відбувається у тому ж порядку та з тією ж кількістю голосів, що й на загальних зборах щодо прийняття рішення про ліквідацію ТОВ (припинення юрособи). Ми не виключаємо, що відповідний порядок прийняття рішення засновниками щодо відміни ліквідації прописаний у статуті — в такому випадку варто його дотримуватись, що значно спростить спілкування з державним реєстратором.

Є ще один момент, на який варто звернути увагу.

Статтею 35 Закону про реєстрацію встановлено, що повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення, зокрема, засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Форма такого повідомлення встановлена Наказом Мінюсту від 01.07.2015 р N 1098/5. Втім, повідомляти офіційно через сайт про відміну рішення про ліквідацію Законом № 755 не передбачено.

Вище ми наголошували на тому, що не обовязково, проте можливо зазначити причини прийняття рішення про відміну ліквідації безпосередньо у протоколі загальних зборів. Адже, у зміст повідомлення про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи вказуються, зокрема, підстави для прийняття такого рішення. Тож ми не виключаємо, що відповідні причини відміни ліквідації державний реєстратор буде вимагати й у протоколі засновників (учасників) щодо такої відмови.

Крім того, у повідомленні про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи зазначається й строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи з визначенням дати закінчення цього строку. На нашу думку, варто також здійснити повідомлення всіх кредиторів про прийняття рішення щодо відміни ліквідації.

Наостанок зазначимо, що відсутність прописаної процедури відміни ліквідації юрособи до внесення запису до ЄДР про її припинення, ускладнює й реалізацію цієї процедури на практиці. І державний реєстратор може встановити як інші вимоги для змісту документів, що подаватимуться в такому випадку, так і самий перелік документів. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:323
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202421
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127