• Посилання скопійовано

Взаємозалік заборгованостей: наслідки

Платник ЄП здійснив взаємозалік заборгованостей, чим це йому загрожує?

За ч. 1 ст. 601 ЦКУ, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги. Під це визначення підпадають і такі договори, за якими спочатку була встановлена грошова форма розрахунків, а потім прийнято рішення про взаємозалік зустрічних зобов'язань сторін за раніше укладеними договорами. Однак з погляду оподатковування це буде бартер. Відповідно до пп. 14.1.10 ПКУ, бартерна (товарообмінна) операція — це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору. Взаємозалік однорідних вимог — це якраз одна з форм негрошових розрахунків.


За нормою п. 291.6 ПКУ платники ЄП першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Обмежень за п. 291.6 ПКУ щодо розрахунків виключно в грошовій формі за реалізовану продукцію для сільськогосподарських товаровиробників, які перебувають на четвертій групі ЄП, на відміну від інших груп спрощеної системи, немає. Пояснюється це тим, що у таких платників ЄП інший об'єкт оподаткування єдиним податком, ніж у платників ЄП першої — третьої груп.

Отже, до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж встановлено спрощеною системою оподаткування, ставка ЄП:

— відповідно до п. 293.4 ПКУ встановлюється для платників ЄП першої — третьої групи (фізичні особи — підприємці) у розмірі 15%;

— відповідно до п. 293.5 ПКУ ставки ЄП для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ПКУ.

Мало того, у разі застосування платником ЄП іншого способу розрахунків, ніж грошові розрахунки, платники ЄП зобов'язані перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків, — це вимога пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ.

Потрібно також врахувати, що за пп. 298.1.4 ПКУ перейти на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання має право лише один раз протягом календарного року. Відповідно, у разі взаємозаліку заборгованостей змінити систему оподаткування і знову перейти на спрощену систему до кінця звітного року неможливо.

Увага: за п. 299.11 ПКУ, якщо порушення виявляє ДФСУ під час перевірок платників ЄП першої — третьої груп, анулювання реєстрації платника ЄП проводиться за рішенням ДФСУ, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202423
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202416
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202421
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202461
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436