• Посилання скопійовано

Кредиторська заборгованість за послуги: визначаємо строк позовної давності

Кредиторська заборгованість за послуги - 800,00 грн. Останній платіж - у листопаді 2010 р. В догоговорі на виконання послуг (від 01.12.2009 р.) зазначено, що він пролонгується на кожний наступний рік автоматично, якщо сторони не розірвали договір самостійно. Претензій на погашення заборгованості не було. Коли починає спливати термін позовної давності?

Згідно з ч. 1, 5 ст. 261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня,  коли особа довідалася  або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. 

За зобов'язаннями з визначеним строком  виконання  перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. За зобов'язаннями,  строк  виконання  яких  не визначений або визначений моментом вимоги,  перебіг позовної давності починається від  дня,  коли  у  кредитора  виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання.  Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги,  перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку.


Отже, сплив строку позовної давності починається тоді, коли строки сплати зобов’язання порушено, наприклад, з дня, наступного після дня, коли боржник мав погасити зобов’язання перед кредитором. Нажаль, обставин, які ви навели, замало, щоб продемонструвати це на вашому прикладі, але ось як це може виглядати на практиці. 

Кредитор надав послуги у грудні 2010 р. за договором від 01.12.2009 р. (тобто, за послуги у листопаді 2010 р., замовник ще сплатив, за грудневі - ні). Тут ще має значення, про які послуги йдеться і чи закінчилися вони надаватися у грудні 2010 р., чи ні (при цьому те, діє договір чи ні, не має значення, головне – факт надання послуг, що не оплачуються). Але все це має значення для визначення загальної суми кредиторської заборгованості, і не впливає на строки давності на заборгованість, яка виникла у грудні 2010 р. 

Далі дивимося на умови договору щодо оплати послуг. Якщо зазначено, що послуги оплачуються протягом 10 днів з дати складання акту про їх надання, то з дати прийому-передачі зазначених послуг + 10 днів, на одинадцятий день починається перебіг строку позовної давності. 

Якщо строк оплати за послуги в договорі не визначено, то це рівнозначно умові, що послуги мають бути оплачені при їх наданні. Тож, перебіг строку давності починається з дня отримання послуг. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Період для виплати зарплати у ФОПа: штрафи
    Якщо у ФОП є наказ про виплату зарплати 15 і 30 (31) числа місяця, чи є він аргументом при перевірці? Зарплата за березень 2024 р. була виплачена 29.03.2024 р., а зарплата за І половину квітня буде виплачена 15.04.2024 року (це вже 17 днів). Це буде порушенням строків виплати? Які можуть бути штрафні санкції?
    15.04.2024681
  • Відповідальність за несвоєчасну виплату компенсації працівникам
    У зв'язку з військовою агресією рф підприємство з 01.04.2022 р. призупинило дію трудових договорів з працівниками. При бажанні працівників звільнитися підприємство звільняє працівників, але компенсацію за невикористані дні відпустки не виплачує через відсутність коштів. Яка відповідальність підприємства за невиплату компенсації за невикористану відпустку?
    01.04.20241 072
  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20242 389
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.202492
  • Яка відповідальність за сплату ПДФО не за місцем роботи підрозділу?
    Підприємство зареєстровано в Києві, а діяльність веде в Броварах. Сплачує ПДФО та подає звітність за місцем реєстрації – у Києві. Які можуть бути наслідки цього?
    06.02.20249313