• Посилання скопійовано

Строк договору оренди визначається за погодженням сторін

Які істотні умови договору оренди?

Істотні умови договору — це ті, без погодження яких договір може бути визнаний неукладеним.

Відповідно до ст. 284 ГКУ, суб'єкти господарювання при укладенні договору оренди обов'язково повинні погодити такі істотні умови:

1) об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації (1));


 

2) строк, на який укладається договір оренди. Зауважимо, що умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк дії договору. А строк договору оренди визначається за погодженням сторін. Згідно з ч. 2 ст. 763 ЦКУ, якщо строк найму не встановлений, договір найму вважається укладеним на невизначений строк. Але вважаємо, якщо стороною договору є СГ, строк договору є істотною умовою договору оренди, тож без встановлення строку орендних відносин договір оренди може бути визнано взагалі не укладеним (ч. 1 ст. 638 ЦКУ). Щодо визнання строку договору істотною умовою договору оренди між суб'єктами господарювання норми ГКУ мають перевагу над нормами ЦКУ. Адже за ч. 6 ст. 283 ГКУ до відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦКУ з урахуванням особливостей, передбачених ГКУ;

3) орендна плата з урахуванням її індексації (в договорі мають бути наведені розмір та порядок індексації орендної плати). Згідно з ч. 3 ст. 762 ЦКУ, договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Отже, якщо об'єктом оренди, наприклад, є державне майно, то індексація орендної плати провадиться у порядку, встановленому методикою, затвердженою постановою КМУ від 04.10.95 р. №786. Якщо ж ідеться про оренду майна, що перебуває у приватній власності, то те, чи здійснювати індексацію орендної плати і як саме, затверджується сторонами у договорі. Орендна плата — це істотна умова договору оренди, але строки її внесення, що теж визначаються в договорі (ч. 4 ст. 286 ГКУ), до істотних умов за ГКУ не належать. За ч. 5 ст. 762 ЦКУ орендна плата вноситься щомісяця. Якщо ж сторони бажають визначити іншу періодичність, її слід узгодити у договорі;

4) порядок використання амортизаційних відрахувань. У ГКУ не уточнюється, що саме слід розуміти під цією умовою (на нашу думку, вона застаріла, адже за чинним законодавством за умов операційної оренди амортизацію орендованого майна здійснює орендодавець без погодження з орендарем порядку нарахування і списання нарахованої амортизації). Але з огляду на той факт, що ця умова належить до істотних, на практиці у договорі оренди можна зазначити, наприклад, таке: «Сторони домовилися про такий порядок використання амортизаційних відрахувань: амортизаційні відрахування (знос) на орендоване майно нараховуються відповідно до чинного законодавства Орендодавцем, залишаються в його розпорядженні та використовуються на його розсуд»;

5) відновлення орендованого майна, тобто правила проведення його ремонтів згідно зі ст. 776 ЦКУ (для податкового обліку орендаря це важлива умова) та умови його повернення або викупу.

Відповідно до ст. 638 ЦКУ, істотними умовами договору оренди можуть бути також усі ті умови, щодо яких за заявою однієї зі сторін повинно бути досягнуто згоди. Додатково від себе рекомендуємо в договорі оренди зазначати податковий статус орендодавця, оскільки це важливо для податкового обліку СГ-орендаря.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону про оренду держмайна, істотними умовами договору оренди об'єктів, що перебувають у державній чи комунальній власності, окрім вищезазначених, також є:

— виконання зобов'язань;

— забезпечення виконання зобов'язань: неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо;

— порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди;

— відповідальність сторін;

— страхування орендарем взятого ним в оренду майна;

— обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

--1--

За нормою ч. 2 ст. 284 ГКУ, оцінка об’єкта оренди здійснюється за відновною вартістю, крім об’єктів оренди державної та комунальної власності, оцінка яких здійснюється за методикою, затвердженою постановою КМУ від 10.08.95 р. №629. Відновна вартість — це вартість відтворення об’єкта у ринкових умовах на дату оцінки, який за своїми ознаками може бути адекватною функціональною заміною об’єкта оцінки (без урахування зносу) (п. 5 Методики оцінки державних корпоративних прав, затвердженої постановою КМУ від 02.08.99 р. №1406).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 167
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291