• Посилання скопійовано

Щоб піти у декретну відпустку слід подати відповідну заяву та документ

Після народження дитини працівниця не оформляла декретної відпустки.. Проте через деякий час вирішила все-таки піти у відпустку по догляду до 3-х років. Чи можна тепер їй оформити відпустку та які документи для цього потрібні?

Запитання: Працівниця працюючи на підприємстві народила дитину, у відпустку по вагітності і пологах не оформлялася та не надавала заяву на відпустку до 3 років. З 01.11.2014 р. працівниця вирішила піти у відпустку до 3 років. Які дії? Чи можна їй оформити відпустку (дата народження дитини - 16.10.2013 р.) та які документи потрібно? Відомо що у відпустці до 3 р. був батько дитини

Відповідь: Надання відпустки по догляду за дитиною до 3-х років регулюється ст. 18 Закону України „Про відпустки” від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР. 

Так, згідно із ч. 1 цієї статті, після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тобто, як правило така відпустка надається після закінчення дії листка непрацездатності із діагнозом „вагітність та пологи”, і правом на неї працівниця може скористатися в будь-який момент у проміжку часу з дати, коли за таким листком непрацездатності вона мала стати до роботи до досягнення дитиною трьохрічного віку.  

Але це не означає, що якщо працівниця не скористалася на відповідному робочому місці правом на відпустку по вагітності та пологах, вона не має права на відпустку по догляду за дитиною – використання обох видів відпусток відбувається за бажанням жінки. Тому, ваша працівниця має повне право скористатися зазначеною відпусткою. 

Крім того, за ч. 3 цієї статті, відпустка по догляду за дитиною до 3-х років  може  бути  використана  повністю або частинами також  батьком  дитини,  бабою,  дідом  чи  іншими  родичами,  які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, та одним із прийомних батьків. 

Отже, можлива ситуація, коли що раніше у цій відпустці перебував батько дитини, а з 01.11.2014 р. у такій відпустці перебуватиме мати дитини – ваша працівниця (при цьому з 01.11.2014 р. у батька дитини така відпустка закінчується). 

Для того, щоб піти у відпустку по догляду за дитиною, працівниці потрібно буде надати за місцем роботи відповідну заяву (тобто, виявити бажання скористатися правом на таку відпустку), до якої додати копію документу, який підтверджує факт і дату народження дитини (свідоцтва про народження дитини). Слід зазначити, що чинне законодавство не містить чіткого переліку документів, які мають надаватися працівницею в такому випадку, тож, на нашу думку, достатньо цих двох документів. На підставі них роботодавець складає наказ про надання відпустки, зазначаючи її причину і строки тривалості.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 119
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023164
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022110
  • Оформлення паперових лікарняних після 01.10.2021 р.
    Якими документами регулюється оформлення паперових лікарняних виданих після 01.10.2021 р.? Чи може паперовий лікарняний бути продовженням електронного лікарняного? Чи обов'язково паперовий лікарняний має бути підписаний комісією ЛКК?
    16.05.2022145
  • Визначення граничної неоподатковуваної вартості подарунку для працівника
    Підприємство надає своїм працівникам подарунки в січні до новорічних та різдвяних свят, на 8 березня та 14 жовтня, а також щоквартально за досягнення в праці. При визначені неоподатковуваної межі згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, потрібно брати вартість кожного окремого подарунку чи підсумовувати їх загальну вартість за календарний рік?
    12.08.2021231