• Посилання скопійовано

Внесення невірного запису до трудової не є підставою для формування нової

Якими Законами, нормативними документами заборонено мати декілька трудових книжок? Та який штраф передбачено за видачу нової трудової книжки, так як інша трудова заповнена невірно іншим підприємством, яке її видало?

Запитання: Якими Законами, нормативними документами заборонено мати декілька трудових книжок? Та який штраф передбачено за видачу нової трудової книжки, так як інша трудова заповнена невірно іншим підприємством, яке її видало (немає кутового штампу або не вказана назва підприємства, яке прийняло працівника, лише на підписі кругла печатка). На трудовій також є пляма, та ще й написано "Дублікат". Чи можна завести нову трудову?

Відповідь: Прямої заборони мати дві або навіть більше трудові книжки в чинному законодавстві немає. Але це законодавство побудовано таким чином, що ніде не передбачається можливість наявності у працівника одночасно двох трудових книжок. При працевлаштуванні на основному місці роботи працівник має надати відділу кадрів трудову книжку, якщо вона в нього є (це п. 1.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом від 29.07.93 р. № 58, далі – Інструкція № 58). І тільки якщо трудової книжки у працівника немає, працедавець має завести нову трудову книжку (п. 2.2 Інструкції № 58).


 

Щодо помилок, які була зроблена при заповненні трудової книжки, критерії за якими вона заповнюється, навіть із прикладами формулювань, також наведені у Інструкції № 58. Ви можете звернутися до неї, адже саме ви знаєте, де у якому розділі було зроблено хибний, на вашу думку, запис, і пересвідчитися, чи ви праві (адже у запитанні це точно не вказано, і тому відповісти, так чи ні, важко). Наприклад, якщо йдеться про запис про прийняття на роботу, який робиться у розділі   "Відомості про роботу", то там, дійсно, спочатку у графі 3 як  заголовок пишеться повне найменування підприємства. А вже під цим заголовком  у  графі  1  ставиться  порядковий  номер запису, що  вноситься,  у  графі  2 зазначається дата прийняття на роботу тощо. Якщо такий запис було зроблено без наведення назви підприємства-роботодавця, цей запис було зроблено невірно.

Але внесення невірного запису до трудової книжки за попереднім місцем роботи або навіть відсутність такого запису не є підставою для оформлення нової трудової книжки. Навпаки, Інструкцією № 58 передбачається виправлення таких помилок у трудовій книжці. Так, згідно із п. 2.6 Інструкції № 58,  у  разі виявлення неправильного або  неточного  запису відомостей про роботу,  переведення а також  про  нагородження  та заохочення тощо,   виправлення    виконується    власником    або уповноваженим ним органом,  де було  зроблено  відповідний  запис. Власник або   уповноважений  ним  орган  за  новим  місцем  роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу. За п.2.8 Інструкції № 58, якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване,  відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою,  а в разі його відсутності  - вищестоящою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі його відсутності -   облархівом,   держархівом   м.Києва,   держархівом м.Севастополя і держархівом при Раді Міністрів Криму.

Втім, Інструкцією № 58 передбачено випадки, коли працівникові оформлюється дублікат трудової книжки. За  п. 5.5 Інструкції № 58, якщо трудова книжка (вкладиш до неї)  стала  непридатною (обгоріла, розірвана, забруднена і  т. ін.),  то  власник  або уповноважений ним орган за останнім місцем роботи видає працівнику дублікат трудової книжки (вкладиш до неї).

При цьому  на  першій  сторінці  трудової  книжки,  що  стала непридатною, робиться  надпис "Замість видано дублікат",  а книжка повертається її  власнику.  При  працевлаштуванні  на  нове  місце роботи працівник зобов'язаний пред'явити дублікат трудової книжки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»