• Посилання скопійовано

Розраховуємо середній заробіток при відрядній формі оплати праці

Як розрахувати середню зарплату мобілізованого працівника за " число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком" при відрядній оплаті праці?

Запитання: Працівник отримує зарплату відрядно. Прийнятий працівник, наприклад, 15 червня, а призваний на мобілізацію 7 липня. Середня ЗП в таких випадках нараховується за фактично відпрацьований час - це зрозуміло. Але як порахувати середню ЗП за " число робочих днів/годин,...., які мають бути оплачені за середнім заробітком" (п. 8 Порядку № 100) при відрядній оплаті праці, якщо невідомо скільки він мав би відпрацювати? Адже його заробіток залежить від обсягу виконаної роботи, а не від кількості робочих днів за графіком. Так, в п. 2 Порядку № 100 є виключення: " Для працівників з відрядною оплатою праці у разі відсутності оперативних даних для розрахунку заробітку за останній місяць розрахункового періоду він може замінюватись іншим місяцем, що безпосередньо передує розрахунковому періоду". Але в нашому випадку в нього немає цього місяця взагалі (тому що прийнятий на роботу в червні).

Відповідь: Згідно із п. 2 Порядку № 100, у  всіх  інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні  2  календарні  місяці  роботи, що передують події, з якою пов'язана  відповідна  виплата.  Працівникам,  які пропрацювали на підприємстві,  в  установі,  організації  менше  двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично  відпрацьований  час. 

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник  не працював,  середня  заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за  попередні  два  місяці  роботи.  Якщо  і  протягом цих місяців працівник  не  відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата  обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.


Пункт 4 Порядку № 100 говорить, що в  інших  випадках,  коли нарахування проводяться виходячи із середньої  заробітної плати, працівник не мав заробітку, не з вини працівника,  розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Звісно, що для працівника, якому встановлено відрядну форму оплати праці, зарплата нараховується не виходячи з тарифної ставки (окладу) та відпрацьованого часу, а виходячи з виконаних обсягів робіт та відрядної розцінки. 

Але, як зазначає Мінпраці у листі від 22.11.2010 р. № 964/13/84-10, відрядні розцінки визначаються шляхом ділення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на погодинну (денну) норму виробітку. Відрядна розцінка може бути визначена також шляхом множення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на встановлену норму часу в годинах або днях. 

Тобто, незважаючи на відрядну форму оплати праці, розмір тарифної ставки для такого працівника повинен бути визначений. І, оскільки Порядок № 100 не містить окремих норм визначення середнього заробітку при відрядній формі оплати праці, то роботодавцю доведеться рахувати такий середній заробіток  виходячи з тарифної ставки, за якою визначалися відрядні розцінки працівнику. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245551
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6294
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202440
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023202
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 097