• Посилання скопійовано

Затраты на премию директору могут быть признаны в составе налоговых расходов предприятия

Если на предприятии учредители компании принимают решение премировать директора за определенную выполненную задачу, идут ли затраты на премию и все отчисления и начисления в статью расходов при расчете декларации по прибыли?

Вопрос: Если на предприятии учредители компании принимают решение на собрании акционеров премировать директора за определенную выполненную задачу, в основном удачный контракт, и по итогам квартала выплатить премию руководителю предприятия, идут ли затраты на премию и все отчисления и начисления в статью расходов при расчете декларации по прибыли, учитывая что у нас в этом году у нас уже три раза была выплачена премия, превышающая 100 тысяч грн.?

Ответ: Размер начисленной работнику или работникам премии не влияет на возможность признания такой премии расходами при налогообложении прибыли предприятия. 

В третьем разделе НКУ (посвященного налогу на прибыль) есть статья 142, которая посвящена отражению в составе расходов затрат на оплату труда наемных работников плательщика налога на прибыль. В ней говорится: 

«До складу витрат платника податку включаються витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають нараховані витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів, робіт, послуг, витрати на оплату авторської винагороди та за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін, (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами розділу IV цього Кодексу).»

 


 

Обратите внимание: данная норма ничего не говорит о размере указанных премий. Таким образом, если предприятие выплачивает директору премию (в том числе, по решению учредителей), то затраты на начисление (выплату) такой премии (независимо от ее размера) могут быть признаны в составе налоговых расходов такого предприятия (в качестве расходов на оплату труда административного персонала, пп. «б» пп. 138.10.2 НКУ).  

С другой стороны, следует учитывать и нормы ст. 15 Закона об оплате труда. В ней сказано: 

Форми і системи оплати праці,  норми праці, розцінки, тарифні сітки,  схеми  посадових  окладів,  умови запровадження та розміри надбавок,  доплат,  премій,  винагород  та  інших  заохочувальних, компенсаційних  і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у  колективному  договорі   з   дотриманням   норм   і   гарантій, передбачених     законодавством,      генеральною,     галузевими (міжгалузевими)   і   територіальними   угодами.   У   разі,  коли колективний  договір  на  підприємстві  не  укладено, роботодавець зобов'язаний  погодити  ці  питання  з  виборним органом первинної профспілкової   організації   (профспілковим   представником),  що представляє   інтереси   більшості  працівників,  а  у  разі  його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.

Конкретні розміри   тарифних  ставок  (окладів)  і  відрядних розцінок  робітникам,  посадових  окладів  службовцям,   а також надбавок,  доплат, премій і винагород встановлюються з урахуванням вимог, передбачених частиною першою цієї статті. 

Таким образом, Закон об оплате труда устанавливает прямую зависимость между возможностью выплаты премии предприятием с условиями выплаты премий, установленных коллективным договором, соглашением с профсоюзной организацией или иным уполномоченным на представительство интересов трудового коллектива органом. Разумеется, далеко не каждое предприятие имеет на сегодняшний момент заключенный коллективный договор или действующую на предприятии профсоюзную организацию. Однако если на предприятии все же есть коллективный договор или положение об оплате труда (или премировании), в котором между работодателем и трудовым коллективом (частью которого является и ваш директор) согласованы условия и размеры выплаты премий, и указанная в вашем вопросе премия противоречит такому соглашению, то есть большой риск того, что при налоговой проверке налоговые расходы в виде такой премии не признают (поскольку ее выплата противоречит не только условиям коллективного договора/положения, но и ст. 15 Закона об оплате труда). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245221
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5834
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023187
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085